Img 7760
Moment przysięgi duchowej adopcji dziecka poczętego (fot. NSJ Śrem)
  • Home
  • Aktualności
  • W kościele pw. NSJ w Śremie kilkadziesiąt osób dokonało Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

W kościele pw. NSJ w Śremie kilkadziesiąt osób dokonało Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W poniedziałek 8 kwietnia w Kościele Katolickim przeżywano uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest jednocześnie Dniem Świętości Życia. Tradycyjnie również tego dnia wiele osób włącza się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Z tej okazji podczas mszy św. o godz. 18.00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusa w Śremie chętni parafianie zobowiązali się do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Celebransem był ks. proboszcz Ryszard Adamczak, a koncelebrowali ks. Roman Smółkowski oraz ks. kanonik Władysław Łuczak. Przed kościołem po Eucharystii odbyła się zbiórka ofiar na Fundusz Obrony Życia. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli początek ciąży Najświętszej Maryi Panny, co oznacza, że za 9 miesięcy Boże Narodzenie. W tym dniu Archanioł Gabriel ukazał się Marii z Nazaretu, objawiając jej, że pocznie i porodzi Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, a więc że będzie Matką Boga. Maryja bezwarunkowo podporządkowała się woli Bożej, odpowiadając krótko: “Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. W tym roku uroczystość została przeniesiona z dnia 25 marca, który przypadał w tym roku w Wielki Poniedziałek.

Uroczystość Zwiastowania zaczął najpierw obchodzić Kościół Wschodni w V wieku. Na Zachodzie przyjęło się to święto od przełomu VI i VII wieku, czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego. Najstarszym świadectwem tego święta na Wschodzie jest homilia Abrahama z Efezu, wygłoszona najprawdopodobniej w Konstantynopolu między 530 a 550 r.

Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny łączy się w Polsce z obchodami Dnia Świętości Życia, ustanowionego przez Episkopat Polski w 1998 r. Jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. Inicjatywa biskupów była odpowiedzią na to wezwanie Jana Pawła II zawarte w encyklice „Evangelium vitae”.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańca świętego oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Dzieło duchowej adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, w roku 1987 została przeniesiona do Polski. Codzienna modlitwa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego brzmi następująco:

„Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nie narodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.”

(fot. NSJ Śrem)

Zostaw komentarz