||

Kryzys powołań Archidiecezji Poznańskiej. Będzie mniej parafii, w tym w gminie Śrem

Ed447a97 8fd3 4d0b 89c2 80c54197aff8
Herb Archidiecezji Poznańskiej i mapa diecezji (fot. Wiktor Chicheł)
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0

Brakuje nowych powołań kapłańskich w Kościele Katolickim. Archidiecezja Poznańska, do której należy powiat śremski, znalazła sposób na to, jak poradzić sobie z coraz mniejszą liczbą księży. Będzie łączyć niektóre parafie, a kilka z nich obejmą także zakonnicy. Latem 12 parafii zostanie połączonych, z czego powstanie 6 parafii. 


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Od dłuższego czasu nie dzieje się dobrze w polskim Kościele Katolickim pod względem chętnych do kapłaństwa. Zjawisko dostrzegalne jest nawet w zamknięciu niektórych seminariów duchownych, jak miało to miejsce w diecezji łowickiej w poprzednim roku.

O tym, że w Archidiecezji Poznańskiej jest coraz mniej księży informowano już 3 lata temu ustami Abp. Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański poruszył kwestię spadającej liczby powołań w Liście na Niedzielę Dobrego Pasterza, który został odczytany w parafiach 27 kwietnia 2021 r.

W naszej archidiecezji w duszpasterstwie parafialnym posługuje bezpośrednio 635 księży diecezjalnych, wspieranych przez zakonników. Kapłani przechodzą na emeryturę po ukończeniu 75 roku życia. W minionym roku zmarło 36 księży, w tym także ludzie młodzi (wielu z powodu koronawirusa). W seminarium duchownym mamy aktualnie 55 kleryków. Święcenia diakonatu (15 maja br.) z Archidiecezji Poznańskiej przyjmie 5 kandydatów, a święcenia prezbiteratu (22 maja br.) 6 diakonów. Zestawiając te liczby ze sobą dostrzegamy niestety, iż w niedalekiej przyszłości musimy się spodziewać znacznego ubytku duszpasterzy, co odczuje wiele wspólnot parafialnych

 napisał w liście arcybiskup Gądecki.

Duchowni już wówczas zapowiadali, że jeśli sytuacja nagle się nie zmieni, parafie będą musiały być łączone. Tak właśnie ma się niebawem stać.

Img 7750
Abp Stanisław Gądecki (fot. Wiktor Chicheł)

Choć nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje personalne, wiadomo, że liczba probostw zmniejszy się o 6. W dodatku opiekę nad parafią w Śmiglu przejmie zakon Saletynów, a parafią na Głównej w Poznaniu od 1 sierpnia zaopiekują się werbiści. 

Pierwszym krokiem, który się wykonuje po dotarciu w nowe miejsce, to się po prostu obserwuje. Rozmawia się, słucha. Tak samo będzie i tutaj. Nasze zgromadzenie, jako zgromadzenie misyjne, stara się ten aspekt eksponować. Na pewno będzie jakiś aspekt animacji misyjnej, pracy z obcokrajowcami, jeśli się tacy pojawią. A przede wszystkim troska o tych ludzi, którzy już są na miejscu

– mówi rzecznik prasowy zakonu, ojciec Andrzej Danilewicz.
Img 9593
Kościół pw. św. Wojciecha w Dalewie (fot. Wiktor Chicheł)

Połączone zostaną kościoły: Dalewo i Mórka, Skoraszewice i Kołaczkowice, Siedlec i Gułtowy, Potarzyca i Nosków, Sobiałkowo i Konary, Maniewo i Chludowo. Wciąż będą to osobne parafie, ale pod opieką jednego proboszcza. Wiadomo, że zmieni się liczba mszy świętych. Decyzje zostały ogłoszone, ale nie podano jeszcze daty ich wprowadzenia w życie.

  Adam Lewandowski i Grzegorz Wiśniewski powalczą w II turze o fotel burmistrza Śremu

Tym sposobem w lecie 2024 r. parafia pw. św. Wojciecha w Dalewie (dekanat krzywiński) oraz parafia pw. NP Wniebowziętej w Mórce (dekanat śremski) staną się jedno. Tylko pytanie jedno się nasuwa – która diecezja straci jedną parafię?

Img 4177
Kościół pw. NMP Wniebowziętej w Mórce (fot. Wiktor Chicheł)

Statystyki Katolickiej Agencji Informacyjnej ukazują spadek liczby kleryków w seminariach diecezjalnych i zakonnych w Polsce o tysiąc osób w ciągu ostatnich pięciu lat, z ponad 3 tys. do niespełna 2 tys. Co więcej, oficjalne dane wskazują nawet na spadek powołań o 60 proc. w ciągu ostatnich dwóch dekad.

W Archidiecezji Poznańskiej jest 710 księży, w tym 108 emerytów (emerytura od 75 r. ż.). Do święceń kapłańskich przygotowuje się 1 diakon, a do diakonatu 2 kleryków. Na swoim terenie ma obecnie 416 parafii, do których należy – według danych ze strony diecezji – półtora miliona wiernych.

Ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, podkreślił w odpowiedzi dla „Dziennika Gazety Prawnej”, że proces łączenia i dzielenia parafii nie jest nowy w Kościele Katolickim. Decyzje o połączeniu parafii podejmowane są tam, gdzie liczba wiernych maleje. Jednakże wpływ na ten proces ma również malejąca liczba kapłanów.

Diecezja poznańska powstała w 968 r. jako pierwsze w Polsce biskupstwo podległe bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Po 1012 r. została włączona do metropolii gnieźnieńskiej. Papież Pius VII podniósł biskupstwo do rangi archidiecezji 16 lipca 1821 r.; połączona unią personalną z metropolią gnieźnieńską do 1946 r. Papież Jan Paweł II wprowadził zmiany terytorialne 25 marca 1992 r. bullą „Totus Tuus Poloniae populus” oraz 24 lutego 2004 r.

Zostaw komentarz