||

Młodzież przyjęła sakrament bierzmowania

Dsc 9711 Easy Resize.com
W środę 6 marca odbyło się bierzmowanie dla dekanatu śremskiego i parafii w Dalewie. Bierzmowania udzielił arcybiskup Stanisław Gądecki. Fot: W. Kaptur.
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Sakrament bierzmowania należy do grupy sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Często jest również nazywany sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. W środę 6 marca w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie 146 młodych ludzi z parafii dekanatu śremskiego oraz parafii w Dalewie przyjęło ten sakrament.


Berdychowski Wv

Sakramentu udzielił arcybiskup Stanisław Gądecki w trakcie Mszy Świętej o godzinie 18:00. Uroczystości rozpoczęły się od przejścia metropolity poznańskiego z probostwa do górnego kościoła w asyście księży i służby liturgicznej. Następnie nastąpiło powitanie liturgiczne w drzwiach kościoła, arcybiskup ucałował pacyfikał i pokropił wiernych oraz świątynię wodą święconą. Po krótkiej adoracji rozpoczęła się procesją Msza Święta. Na początku Eucharystii przedstawiciele rodziców podziękowali metropolicie za przybycie i poprosili go o udzielenie sakramentu młodzieży.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Dsc 9609 Easy Resize.com
Wręczenie arcybiskupowi kwiatów przez delegację rodziców. Fot: W. Kaptur.

Arcybiskup wygłosił do bierzmowanych słowo na temat dojrzałości

Z racji, że sakrament bierzmowania nazywany jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, to homilia metropolity skupiła się właśnie na temacie różnych typów dojrzałości (m.in. do narodzin duchowych, małżeństwa). Ksiądz arcybiskup, który jest biblistą powoływał się przy tym na różne fragmenty Pisma Świętego (np. II Księgę Królewską, Księgę proroka Ezechiela), wyjaśniał przy tym zarówno kontekst historyczny, jak i metaforyczny. Zachęcał również do bycia otwartym na Dary Ducha Świętego i bycia świadkiem Ewangelii.
  Paula Wężyk - katolicka poetka ze Śremu

Arcybiskup namaścił czoła krzyżmem

Po homilii zostały odnowione przyrzeczenia chrzcielne oraz pomodlono się do Ducha Świętego. Arcybiskup poświęcił również krzyże. Następnie przystąpiono do właściwego obrzędu bierzmowania. Biskup, który jest szafarzem tego sakramentu namaszczał krzyżmem młodzież. Następnie otrzymywali oni od księży i ministrantów pamiątkowe krzyże oraz obrazki.

Dsc 9682 Easy Resize.com
Arcybiskup Stanisław Gądecki udziela sakramentu bierzmowania. Fot: W. Kaptur.

W dalszej części Mszy Świętej młodzież uczestniczyła aktywnie m.in. poprzez czytanie wezwań modlitwy wiernych oraz przyniesienie darów. Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele młodzieży podziękowali arcybiskupowi, księżom oraz katechetom i wręczyli im kwiaty. Po Mszy Świętej młodzież odprowadziła metropolitę na probostwo.

Zostaw komentarz