|

Jakich informacji o pracodawcy szukają kandydaci, zanim wyślą swoje CV?

Absolutvision Bslhkwxxxak Unsplash Wp
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Nie jest już chyba dla nikogo niespodzianką, że kandydaci coraz bardziej świadomie przystępują do procesu rekrutacji. Poszukujący pracy chcą wiedzieć więcej o firmie, warunkach potencjalnej współpracy i realnych obowiązkach na konkretnym stanowisku. Szczególnie że każda organizacja podchodzi do nich trochę inaczej. Co jeszcze kandydaci próbują wyczytać z opinii o pracodawcach?


Dominik Sworowski
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Work or Not: opinie o pracodawcach


VW_Berdychowski_400_150(1)

Kandydaci chętnie korzystają z platform typu Work or Not. Ponad połowa poszukujących pracy deklaruje, że zanim wyśle CV, czyta opinie o pracodawcy. Serwis Work or Not pozwala łatwo wyszukać firmę i od razu zobaczyć wszystkie otrzymane komentarze. Podejrzeć można także, ile procent respondentów poleca współpracę z organizacją. Serwis Work or not pozwala również przejrzeć ogłoszenia o pracę, które oglądana firma wystawia lub wystawiała w przeszłości. Szybko i łatwo zyskujemy dostęp do wielu cennych, z punktu widzenia kandydata, informacji. Jakie dane najczęściej zwracają uwagę poszukujących pracy? Co jest dla nich złotą firmą?

Wciąż odnawiające się ogłoszenie

Firma już od roku próbuje obsadzić kogoś na jedno stanowisko? Ogłoszenie jest tylko w kółko odświeżane? To nie wróży najlepiej kandydatom. Mogą się domyślać, że chodzi o warunki współpracy, wysokość przewidywanego wynagrodzenia, czy wymagania, jakie pracodawca stawia. A czasem takie rekrutacje przeprowadza się tylko po to, aby sprawdzić, jacy specjaliści są obecnie dostępni na rynku pracy. W opiniach o pracodawcy (Work or Not) mogą poznać przyczynę takiego stanu rzeczy.

Przewidywane zarobki

W ogłoszeniach o pracę kwestia zarobków wciąż najczęściej owiana jest aurą tajemniczości. Ogłoszeniodawcy nie podają nawet tzw. “widełek”, czyli przybliżonej minimalnej i maksymalnej kwoty, na jaką może liczyć pracownik w ramach stanowiska. Na portalach typu Work or Not pracownicy czasem dzielą się takimi informacjami, co pozwala kandydatom lepiej ocenić, czy do firmy warto składać swoje CV.

Proces rekrutacji

Rekrutacja w organizacjach z tego samego segmentu potrafi się kolosalnie różnić. Co firma, to inne procesy.  Liczba etapów, moment zapraszania na rozmowę o pracę, czy konieczność wypełnienia testów. Kandydaci próbują także dowiedzieć się, jakie pytania może zadać im rekruter. “Ile chcesz zarabiać?”, “ Co chcesz robić za 5-10 lat?” już nikogo nie dziwią. Jednak każdy wolałby być przynajmniej mentalnie przygotowanym na pytanie: “Jakim typem zwierzęcia jesteś?”.

Co wyjątkowego otrzymam w firmie?

W tej kategorii każdy kandydat będzie szukał czegoś innego. Może to być zespół doświadczonych specjalistów, od których będzie uczył się zawodu w praktyce. Czasem istotniejsze są szkolenia zewnętrzne, czy dofinansowania na kursy językowe. Dla wielu liczą się benefity, takie jak karty przedpłacone, opieka medyczna lub dzień wolny z okazji urodzin. Co ciekawe, w tej kwestii nie ma dobrych, czy złych opinii –  każdy z kandydatów może zobaczyć korzyść w innej propozycji pracodawcy.

Atmosfera przede wszystkim

To wszystko, i wiele więcej, składa się na całościową atmosferę w firmie. Świadomi pracownicy wiedzą coraz dokładniej, jaki klimat im odpowiada. W związku z tym poszukują miejsc, w których mogą na niego liczyć. Przy czym wszystkich łączy jedno – chcą pracować tam, gdzie ludzi traktuje się dobrze. Takich pracodawców szukają w Work or Not. 

Już teraz zobacz, co pracownicy piszą o swoich pracodawcach! (KLIKNIJ)

Zostaw komentarz