W tę niedzielę pójdziemy do sklepów. Ile niedziel handlowych w grudniu?

Zakupy
fot. Pixabay
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zamiast jednej niedzieli handlowej w grudniu będą dwie. Pierwsza z nich już w ten weekend.


Berdychowski Wv

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę, co stworzyłoby nietypową sytuację, gdyż niedziela ta jest zazwyczaj uznawana za dzień handlowy. Aby uniknąć tego konfliktu, Sejm przyjął istotne zmiany w ustawie o zakazie handlu, przenosząc niedzielę handlową z 24 grudnia na 10 grudnia. Ta decyzja ma za zadanie ułatwić zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom świąteczne przygotowania.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Nowelizacja przepisów jest szczególnie istotna w kontekście tradycji zakupów związanych z sezonem świątecznym. Zmiana daty niedzieli handlowej z 24 na 10 grudnia daje konsumentom dodatkowy tydzień na zrealizowanie swoich świątecznych zakupów, co może przynieść ulgę w natłoku obowiązków i planów związanych z okresem przedświątecznym.

Eksperci z dziedziny ekonomii podkreślają korzyści wynikające z tej nowelizacji

Przesunięcie daty niedzieli handlowej pozwala sklepom i galeriom handlowym na lepsze dostosowanie się do zwiększonego popytu na towary świąteczne. Sprzedawcy zyskują dodatkowy czas na przygotowanie się do intensywnego okresu zakupów, co może wpłynąć korzystnie na ich efektywność i jakość obsługi klienta.

Warto jednak zaznaczyć, że choć 24 grudnia zostało wyłączone z niedzieli handlowej, nie oznacza to całkowitego zakazu handlu tego dnia. Stacje benzynowe, apteki i kwiaciarnie są jednymi z miejsc, które nie podlegają zakazowi handlu w wigilię. To ważna korekta, która pozwala na zachowanie dostępności niezbędnych usług i produktów, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych czy nagłych potrzebach.

  Repertuar Kinoteatru Słonko (08.04. - 11.04). Na co warto pójść do kina?

Ustawę w nowej formie bez poprawek przyjął już Senat, a obecnie czeka ona jedynie na podpis prezydenta. To formalność, która umożliwi wprowadzenie zmian w życie już na ten nadchodzący okres przedświąteczny.

Podsumowując, nowelizacja ustawy o zakazie handlu, przenosząca niedzielę handlową na 10 grudnia, wydaje się być rozwiązaniem sprzyjającym zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom. Daje to większą elastyczność w planowaniu zakupów świątecznych i lepiej odpowiada na potrzeby rynku w okresie intensywnego sezonu świątecznego. Jednocześnie, wyjątki dotyczące zakazu handlu w wigilię pozwalają na utrzymanie niezbędnej dostępności niektórych usług i produktów w tym wyjątkowym okresie.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, w przypadku, gdy niedziela przypada na 24 grudnia, handel zostaje przeniesiony na dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W bieżącym roku niedziele handlowe przed świętami przypadają na 10 i 17 grudnia.

Zostaw komentarz