||||||

Szlachetna Paczka 2023. Baza Rodzin ruszyła!

79541593 2477566742461703 2442324704669728768 N
Śremska ekipa Szlachetnej Paczki z żołnierzami (fot. Szlachetna Paczka)

W sobotę 18 listopada pojawiła się na stronie internetowej Szlachetnej Paczki baza rodzin, czyli spis osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy przez darczyńców Szlachetnej Paczki. Teraz nastał czas na wybór rodziny, której chcielibyśmy pomóc.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna oraz mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.Szlachetna Paczka działa od 2001 roku i jest jednym z największych programów społecznych w Polsce. Wolontariusze docierają do rodzin w potrzebie w całej Polsce, poznają ich trudności i decydują o najlepszej formie pomocy. Paczki z pomocą materialną przygotowaną przez darczyńców przekazywane są rodzinom zakwalifikowanym do projektu przez wolontariuszy.

385863713 366089479086851 5235503148846204289 N
Po szkoleniu nowych wolontariuszy (fot. Szlachetna Paczka)

Szlachetna Paczka – co powinno znaleźć się w paczce?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Darczyńcy – to osoby indywidualne lub instytucje (np. szkoły, firmy, kluby sportowe), które – albo na zaproszenie wolontariuszy opiekujących się poszczególnymi rodzinami, albo samodzielnie wybierając rodzinę z internetowej bazy – przygotowują paczkę ze wsparciem dla konkretnych osób. To, co powinno się znaleźć w paczce, określają wolontariusze w porozumieniu z rodzinami, wspólnie definiując najpilniejsze potrzeby danej rodziny, a następnie umieszczając ich listę w bazie.

Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku wyjątkowo na tydzień przed – 18 grudnia.

320019194 3511187719127126 6495328967623393586 N
Ekipa podczas Weekendu Cudów 2022 (fot. Szlachetna Paczka)

Listę rodzin, dokładne opisy sytuacji i możliwość wyboru rodziny można znaleźć pod linkiem – https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/lista-rodzin/430

Nie przygotowujesz paczki? Wciąż możesz pomóc wpłacając pieniądze na działalność wchodząc na stronę – https://www.szlachetnapaczka.pl/wplacam/?action=wplata&place=boxpodziel_sie&amount=100

403808106 392361349792997 5488456855122120818 N
A może Ty podzielisz się dobrem, zostając darczyńcą? (fot. Szlachetna Paczka)

W tym roku w powiecie śremskim oraz gminie Zaniemyśl do bazy rodzin Szlachetnej Paczki zostały włączone następujące rodziny czy osoby indywidualne:

Pani Olga z Rodziną

Pani Olga 33 lata, mąż Jan 39 lat, syn Dawid 10 lat i córka Lena 16 msc.

Pani Olga jest niepełnosprawną mamą i od roku żoną pana Jana. Dawid uczęszcza do szkoły podstawowej, interesuje się piłką nożną oraz zaczął swoją przygodę z boksem. Lenka jest pełną energii i uśmiechu dziewczynką. Rodzina uwielbia spędzać czas razem. Niestety mogą to robić tylko w niedziele, gdyż pan Jan pracuje cały tydzień tylko na jednej zmianie – nocnej. Mężczyzna stara się jak najczęściej pomagać synowi w odrabianiu prac domowych i w ten sposób spędzić czas razem, zanim pan Jan znów będzie musiał wyjść do pracy. Rodzina uwielbia długie wspólne spacery i aktywność na świeżym powietrzu. Silną stroną rodziny jest ich wzajemna miłość oraz wsparcie, jakim darzą się w codziennym życiu.

3 kluczowe potrzeby: mikrofalówka, żywność, środki czystości.

Pani Anna z Rodziną

Pani Anna 41 lat, babcia Krystyna 75 lat, córka Jagoda 10 lat i córka Martyna 6 lat.

Pani Anna mieszka z dwoma córkami oraz mamą. Dwa lata temu uciekła z córkami od męża alkoholika, który znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Przeprowadziła się do innego miasta i wynajęła małe, jednopokojowe mieszkanie w kamienicy na ostatnim piętrze. Samodzielnie odmalowała ściany i zadbała o wystrój mieszkania. Rodzina adoptowała również pieska, a starsza córka również szczura. Trzy miesiące temu zamieszkała z nimi mama Anny, pani Krystyna. Wcześniej kobieta mieszkała u syna, który jednak nie zajmował się nią dobrze, w jego domu pojawił się problem z alkoholem. Pani Krystyna przeszła udar mózgu i potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Pani Anna również wychowywała się w trudnych warunkach (bieda, alkoholizm) i nie chciałaby, aby jej córki tego doświadczyły. Jagoda jest w czwartej klasie i bardzo dobrze się uczy. Jest bardzo dobra w matematyce, a poza tym uwielbia sport, jazdę na rolkach i rowerze. Martynka uczęszcza do publicznego przedszkola i jest bardzo energiczną dziewczynką, która uwielbia tańczyć i śpiewać. Kocha zwierzęta i marzy jej się własny rower. Pani Krystyna dzierga piękne rzeczy na drutach i uwielbia rozwiązywać krzyżówki.

3 kluczowe potrzeby: lodówka, żywność, środki czystości.

Pan Leon z Rodziną

Pan Leon 38 lat, siostra Paulina 40 lat i siostrzeniec Karol 6 lat.

Kilka lat temu pan Leon miał wypadek, przez który trafił na wózek inwalidzki. Mężczyzna mieszka wraz z siostrą, która się nim opiekuje oraz siostrzeńcem. Kobieta nie może podjąć pracy, ponieważ jej brat wymaga całodziennej opieki. Przed wypadkiem mężczyzna pracował za granicą, a pani Paulina studiowała. Kobieta chciałaby kontynuować naukę, jednak brakuje jej środków finansowych. Pani Paulina woli przeznaczyć pieniądze na spłatę długów lub poprawienie komfortu życia swojego niepełnosprawnego brata. Jest dla niego ogromnym wsparciem.

3 kluczowe potrzeby: wózek inwalidzki elektryczny, żywność, środki czystości.

Pani Anna z Rodziną

Pani Anna 40 lat, córka Zosia 4 lata i córka Krysia 2 lata.

Pani Anna już nie pamięta jak wygląda ”normalność”. Przez lata żyła w związku, w którym mąż znęcał się nad nią i nad dzieckiem psychicznie i fizycznie. Po latach upokorzeń i różnego rodzaju problemów, w tym również finansowych, znalazła w sobie siłę i odeszła od męża. Gdy już wydawało by się, że wszystko będzie dobrze z nowo poznanym partnerem, pojawiły się znów te same problemy – przemoc i upokorzenia. Teraz jednak kobieta znacznie szybciej znalazła w sobie siłę, by zakończyć ten związek. Kobieta samotnie wychowuje córki, niestety młodsza choruje na padaczkę, dychawicę oskrzelową i bezdech. W tej chwili rodzina żyje w spokoju fizycznym jednak nadal pozostały problemy finansowe.

3 kluczowe potrzeby: płyta indukcyjna, żywność, środki czystości.

Pani Marta z Rodziną

Pani Marta 34 lata i matka Alina 68 lat.

Pani Marta i pani Alina mieszkały razem z mężem i bratem pani Aliny. Kilka lat temu mężczyźni zmarli, a sytuacja rodziny się pogorszyła. Pani Alina przebywa na emeryturze, natomiast pani Marta pracuje jako opiekunka starszej osoby po 2 godziny dziennie. Praca sprawia jej ogromną satysfakcję, niestety umowa wygasa z końcem października. Kobieta szuka innej pracy, jednak w swojej miejscowości nie może jej znaleźć. Pani Marta mierzy się z chorobami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, więc pracodawcy niestety nie chcą jej zapraszać na rozmowy rekrutacyjne. Mimo to, kobieta nie poddaje się i nadal odpowiada na wszelkie oferty pracy w okolicy.

3 kluczowe potrzeby: bojler 80 l, żywność, środki czystości.

Pani Janina z Rodziną

Pani Janina 55 lat, mąż Jacek 63 lata, syn Maciej 16 lat i brat Henryk 59 lat.

Pani Janina wraz z mężem i bratem prowadzą niewielkie gospodarstwo rolne. Mają 16-letniego syna Macieja z zaburzeniem lękowym. Pan Henryk również cierpi na zaburzenie, mimo wszystko stara się pomóc siostrze i szwagrowi w obowiązkach domowych. Maciej ze względu na swoje zaburzenie nie uczęszcza do szkoły, ma nauczanie domowe. Rodzina już tak naprawdę nie pamięta, jak to jest żyć bez trudności gdyż diagnoza Macieja została postawiona gdy miał 5 lat. Silną stroną rodziny jest więź, jaka ich łączy, bardzo się wspierają w trudnych chwilach.

3 kluczowe potrzeby: odzież, środki czystości, żywność.

Pani Kamila z Rodziną

Pani Kamila 34 lata, mąż Marek 37 lat i syn Mateusz 6 lat.

Rodzina wiodła szczęśliwe życie. Żona zajmowała się synem z zaburzeniami rozwoju, a mąż pracował jako automatyk w dobrze prosperującej firmie produkcyjnej. Niestety w grudniu 2022 roku pan Marek dostał udaru i od tego czasu wymaga ciągłej rehabilitacji i leczenia. Na chwilę obecną przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym, ale niestety nie może już wrócić do pracy i pracować zarobkowo. Rodzina posiada wiele talentów. Pani Kamila uwielbia robić makijaż oraz pedicure, natomiast Pan Marek ma talent techniczny i dalej chciałby w tym kierunku się rozwijać.

3 kluczowe potrzeby: żywność, środki czystości, bieżnia.

Pani Anna z Rodziną

Pani Anna 50 lat i syn Adam 20 lat.

Pani Anna do niedawna z powodzeniem samotnie wychowywała syna Adama i prowadziła gospodarstwo domowe w wynajętym mieszkaniu. Ponieważ od 9 lat leczyła się na nadciśnienie, otrzymywała rentę chorobową, a jednocześnie pracowała w dwóch miejscach aby podwyższyć dochody rodziny. W czerwcu tego roku, pani Anna trafiła do szpitala z objawami udaru. Podczas diagnostyki okazało się, że ma dużego guza pnia mózgu i niemal natychmiast została zoperowana. Niestety operacja pozostawiła po sobie ślad w postaci połowicznego porażenia prawej strony ciała. Stan zdrowia nie pozwala pani Annie na samodzielne funkcjonowanie, a tym bardziej na kontynuowanie pracy. Życie rodziny odwróciło się o 180 stopni. Kobieta na nowo musiała nauczyć się chodzić, uczy się radzić z niepełnosprawnością, jaką pozostawiła po sobie choroba. Adam musiał z dnia na dzień zostać opiekunem swojej mamy. Mimo, że nadal uczy się w technikum, jest bardzo dużym oparciem dla pani Anny. Nie sprawia żadnych problemów. Kobieta bardzo chciałaby jeszcze kiedyś móc wrócić do pracy ze zwierzętami, nie wyobraża sobie inaczej swojej przyszłości.

3 kluczowe potrzeby: żywność, środki czystości, garnki.

Pan Piotr z Rodziną

Pan Piotr 49 lat i syn Wojtek 9 lat.

Pan Piotr samotnie wychowuje 9-letniego syna. Na co dzień pracuje, a jego syn uczy się w 3 klasie szkoły podstawowej. Okolicznością, która bezwzględnie doprowadziła do obecnej sytuacji rodziny był rozwód z żoną pana Piotra. Wtedy również decyzją sądu została mu powierzona główna opieka nad Wojtkiem. Wcześniej prowadzili dobre życie, nie było lekko, ale przynajmniej stabilnie. Chłopiec jest oczkiem w głowie taty, dla którego szczęście syna jest największym życiowym priorytetem. To dla niego chce walczyć o lepsze jutro.

3 kluczowe potrzeby: odkurzacz, żywność, kołdra z pościelą.

Pani Dorota z Rodziną

Pani Dorota 31 lat, mąż Stefan 32 lata, córka Lidia 11 lat, córka Martyna 8 lat, córka Natalia 5 lat i syn Filip 2 lata.

Pani Dorota młodo została mamą. Zamieszkała z partnerem w jego rodzinnym domu. Rodzina powiększyła się o kolejne wspaniałe dzieci. Niestety ojciec pana Stefana znęcał się nad rodziną. Mężczyźnie założono niebieską kartę i ostatecznie teść pani Doroty kilka lat temu wyprowadził się, a domownicy zyskali spokój. Jednak rodzina boryka się z problemami finansowymi. Pan Stefan stracił niedawno pracę. Mężczyzna podjął kurs, dzięki któremu zwiększy swoje szanse na lokalnym rynku pracy. Pani Dorota zajmuje się domem, jednak jeżeli jest okazja, stara się podjąć pracę dorywcze lub chałupnicze. Dziewczynki chodzą do szkoły i przedszkola. Chłopiec spędza czas w domu z mamą.

3 kluczowe potrzeby: łóżko piętrowe trzyosobowe, garnki, środki czystości.

Pani Grażyna z Rodziną

Pani Grażyna 44 lata i syn Jakub 13 lat.

Od 7 lat pani Grażyna zmaga się z ciężką chorobą (stwardnienie rozsiane). Jej partner, dowiadując się o chorobie, zostawił ją i syna z długami. Od tego czasu kobieta samotnie wychowuje Jakuba, który pomaga jej jak może w codziennych obowiązkach. Chociaż rodzina zmaga się z trudnościami, widać, że bardzo się kochają, uwielbiają spędzać z sobą wolny czas. Jak tylko pani Grażynie zdrowie pozwala, chodzą na spacery z psami do pobliskiego lasu.

3 kluczowe potrzeby: żywność, środki czystości, odzież.

Pan Michał 44 lata

Od czerwca tego roku pan Michał mieszka w domu pomocy społecznej. Od samego początku aktywnie i chętnie pracuje nad sobą. Bierze udział w spotkaniach rozwojowych oraz różnych warsztatach z rękodzieła. Ma nadzieję, że pomoże mu to w niedalekiej przyszłości znaleźć pracę. Nie jest to jednak łatwe ze względu na niepełnosprawność umysłową w stopniu lekkim. W przeszłości mężczyzna bardzo dobrze sobie radził. Był pracowity, co przekładało się na dobre zarobki. Niestety po odejściu żony i utrudnianiu z jej strony kontaktów z córką, mężczyzna się załamał. Przeszedł leczenie psychiatryczne, po którym niestety nie miał gdzie mieszkać. Po jakimś czasie znalazł swoje miejsce w obecnym domu.

3 kluczowe potrzeby: odzież, bon do optyka, obuwie.

Pani Alicja 63 lata

Pani Alicja kiedyś była utalentowaną cukierniczką. W wieku 27 lat urodziła syna i od razu po porodzie doznała poważnego udaru. Po rocznej hospitalizacji wróciła do domu, jednak nigdy już nie wróciła do pracy – posiada trwałą niezdolność do pracy. Syn, uzyskując dorosłość, odciął się od rodziny i nie utrzymują kontaktów. W 2019 r. mąż pani Alicji zmarł i musiała ona zamieszkać z siostrą, która sama posiadała bardzo złe warunki mieszkaniowe. W 2022 r. pani Alicja znalazła się w domu pomocy społecznej, gdzie w końcu dostała możliwość odpowiedniego zadbania o swoje zdrowie, z czego bardzo aktywnie korzysta.

3 kluczowe potrzeby: odzież, koc, środki czystości.

Pan Stanisław 61 lat

Pan Stanisław od urodzenia mieszka w rodzinnej wsi. Tu się wychowywał, tu pracował i również tu chce się spokojnie zestarzeć. Niestety genetycznie jest obciążony dużą wadą wzroku, co doprowadziło go do rezygnacji z pracy i przejścia na rentę chorobową, później już socjalną, ze względu na brak możliwości podjęcia pracy. Jest kawalerem, a jego jedyną rodziną jest starsza siostra, jej mąż i dwie siostrzenice. Niestety i oni nie są na tyle zamożni, aby pomóc finansowo panu Stanisławowi. Wcześniej pan Stanisław pracował w pobliskich PGR-ach, co dawało mu finansową niezależność i możliwość godnego życia. Niestety pogłębiająca się wada wzroku, która jest nie do skorygowania, doprowadziła go do przejścia na rentę. Jego radością jest małe mieszkanie, które wykupił od spółdzielni na własność. Jest to jego duma, dba o nie i stara się doprowadzić je do porządku, remontując własnymi rękoma.

3 kluczowe potrzeby: lodówka, żywność, środki czystości.

Pan Łukasz 34 lata

Pan Łukasz urodził się w siódmym miesiącu ciąży z syndromem alkoholowym. Liczne zaniedbania oraz brak opieki doprowadziły do tego, że pan Łukasz został więźniem swojego łóżka. Boryka się z czterokończynowym porażeniem, porażeniem mózgowym, padaczką oraz nadciśnieniem. Dzięki dużej pracy, obecnie samodzielnie je i pije. Na własne życzenie przebywa w domu pomocy społecznej, gdzie uczestniczy w szeregu zajęć rehabilitacyjnych, rozwojowych, ma także spotkania z logopedą oraz psychologiem. Odzyskał pogodę ducha.

3 kluczowe potrzeby: podnośnik transportowy, obuwie, odzież.

Pani Julia z Rodziną

Pani Julia 23 lata i córka Maja 3 lata.

Pani Julia od dwóch miesięcy mieszka sama i wychowuje 3-letnią Maję. Na co dzień dziewczynka uczęszcza do przedszkola. Jest wesoła i pełna energii, bardzo kontaktowa. Sytuacja pani Julii pogorszyła się, gdy wyprowadziła się od swojej mamy, która niestety nie wspierała córki w wychowaniu Majki. Dodatkowo przez swoją zaborczą postawę, doprowadziła córkę do depresji oraz przyczyniła się do rozpadu związku pani Julii i taty Majki, którzy mimo rozstania bardzo się wspierają. Mężczyzna bardzo angażuje się w wychowanie córki. Wraz ze swoją mamą, wspiera również panią Julię finansowo. Kobieta ma jeszcze dwójkę przyjaciół, którzy pomogli jej znaleźć mieszkanie i usamodzielnić się. Pani Julia, mimo depresji oraz choroby nerek, bardzo stara się stanąć samodzielnie na nogi, widać w niej chęć i wolę walki. Chce znaleźć pracę, lecz Maja uczęszcza do przedszkola dopiero dwa miesiące i ciągle jest przeziębiona.

3 kluczowe potrzeby: szafa typu komandor, żywność, środki czystości.

Pani Teresa 73 lata

Po śmierci męża pani Teresa mieszka samotnie. Jest bardzo uśmiechniętą i sympatyczną osobą. Niestety przez liczne choroby (cukrzyca, nadciśnienie, astma oraz przepukliny na kręgosłupie), musi czasami prosić sąsiadów o pomoc w niektórych czynnościach, chociażby w wymianie butli gazowej. Ulubionym zajęciem pani Teresy jest pieczenie słodkich wypieków. Seniorka jest wdzięczna za każdy wspólny dzień spędzony w gronie rodzinnym. Syn pani Teresy bardzo pomaga schorowanej mamie,odwiedza ją wraz ze swoją rodziną, a pani Teresa jest szczęśliwa,  że może dla nich przygotować coś pysznego.

3 kluczowe potrzeby: środki czystości, żywność, mikrofalówka.

Pan Karol 71 lat

Pan Karol jest starszą i osamotnioną osobą. Po śmierci żony mieszka sam w fatalnych, niegodnych warunkach. Do swojego użytku ma pokój ok. 10m2, w którym znajduje się również kuchenka, lodówka i stare meble, oraz osobną łazienkę, która jednak nie nadaje się do codziennego użytkowania. Przez ostatnie 10 lat nie miał w ogóle dostępu do bieżącej wody. Przy pomocy obcych osób, dopiero od 2 miesięcy posiada dostęp do (tylko) zimnej wody. Nie posiada stałego ogrzewania, a zimą radzi sobie, używając starego grzejnika olejowego. Przez ostatnie 3 lata nie miał szyby w oknie. Ktoś ją wybił, a dziura była zaklejona czarną folią. Szukał pomocy w różnych instytucjach, jednak z niewiadomych przyczyn, wielokrotnie był ignorowany i ta pomoc była mu odmawiana. Skutkowało to w tym, że jego chęci do jakiejkolwiek poprawy warunków znacznie malały.

3 kluczowe potrzeby: pralka, odzież zimowa, grzejnik olejowy.

Pan Tomasz 56 lat

Pan Tomasz od 7 lat zmaga się z licznymi chorobami. Zaczęło się od ostrego zapalenia trzustki, pojawiło się też nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, torbiel na wątrobie oraz wykryto plamy rakowe na jego płucach. Wszystkie te choroby wywołują ogromny ból, z którym mężczyzna musi zmagać się na co dzień. Każdego dnia przyjmuje liczne leki. Często cierpi na bezsenność. Zanim mężczyzna zachorował, przez ponad 20 lat pracował jako dekarz. Mimo bólu jest zaradny i ma chęci do życia.

3 kluczowe potrzeby: żywność, odzież, środki czystości.

Pani Monika z Rodziną

Pani Monika 40 lat, syn Łukasz 17 lat, syn Tomasz 16 lat i córka Alicja 12 lat.

Pani Monika straciła męża krótko po urodzeniu córki. Jak tylko mogła wróciła do pracy – całe życie pracuje jako opiekunka osób chorych. Jej synowie źle znieśli odosobnienie wynikające z obostrzeń związanych z pandemią. Diagnoza oraz odpowiednie leczenie pochłonęły mnóstwo pieniędzy. Pani Monika była zmuszona wziąć kredyt na opłacenie specjalistów. Obecnie synowie korzystają z terapii i bezproblemowo radzą sobie w szkole. Podobnie jak córka, która także całkiem świetnie sobie radzi. Pani Monika także poczyniła już kroki w kierunku zmiany mieszkania. W najbliższym czasie prawdopodobnie będzie miała możliwość przeprowadzki. Rodzina wspiera się wzajemnie, co bez wątpienia bardzo im pomaga.

3 kluczowe potrzeby: fotel rozkładany do spania – 2 szt., komoda, żywność.

Pani Grażyna 47 lat

Pani Grażyna jest samotną, wyobcowaną kobietą. Kilka lat temu zmarł jej życiowy partner, z czym do dnia dzisiejszego nie może się pogodzić. To także może być przyczyną całkowitego wycofania się z życia społecznego. Kobieta nie potrafi zaufać innym ludziom. Spotkanie z wolontariuszami odbyło się przy obecności opiekunki z miejscowego OPS. Jest to w zasadzie jedyna osoba, której pani Grażyna zaufała. Kobieta choruje na schorzenia psychiczne, które tym bardziej komplikują jej sytuację. Nie ma żadnej rodziny. Wielki atut pani Grażyny to samodzielność, wszelkie domowe naprawy wykonuje sama.

3 kluczowe potrzeby: bon do sklepu budowlanego, żywność, ciepły koc.

Pani Lucyna 64 lata

Pani Lucyna jest samotną, schorowaną starszą kobietą. Zajmuje się domem oraz swoją kotką. Przez swój zły stan zdrowia kobieta nie może podjąć pracy. Z powodu  śmierci męża straciła swoje dawne życie i teraz liczy się dla niej każdy grosz czy podarunek. Mąż pani Lucyny prowadził firmę, w której żona mu pomagała. Po śmierci męża, kobieta musiała podjąć pracę gdzie indziej. Niestety po pewnym czasie zachorowała i musiała zrezygnować z pracy.

3 kluczowe potrzeby: żywność, środki czystości, koc.

Pani Alicja 71 lat

Pani Alicja już od urodzenia zmaga się z chorobą. Jedna z jej nerek nie działa. Ma dwóch dorosłych już synów, lecz ojciec dzieci zostawił ich na pastwę losu. Pani Alicja samodzielnie wychowywała synów, co nie było dla niej łatwe. Przeszła przez wiele trudnych chwil, lecz nie poddała się. Życie jej nie rozpieszcza i funduje kolejne choroby: rak piersi, zaburzenia krążenia, choroba serca i rak jelita grubego. Codzienne dolegliwości bólowe i samotność mocno doskwierają pani Alicji. Synowie są za granicą w poszukiwaniu lepszego życia. Pani Alicja żyje w małej kawalerce, w której czas się zatrzymał na dawnych latach. Nie ma telefonu, ani telewizora. Za to ma zeszyty, w których pisze piękne opowieści, wiersze i złote myśli. Sprawia jej to ogromną przyjemność.

3 kluczowe potrzeby: kuchenka gazowa z piekarnikiem, żywność, środki czystości.

Pani Edyta 60 lat

Pani Edyta już od kilkunastu lat mierzy się z postępującą, przewlekłą chorobą jaką jest stwardnienie rozsiane. Zeszłoroczna pomoc Szlachetnej Paczki dała pani Edycie wiarę w ludzi i sprawiła, że ta schorowana kobieta nieco otwarła się na pomoc. Jednak choroba nie odpuszcza. Kobieta mieszka w malutkim mieszkaniu, po którym porusza się o kulach i balkoniku. Pani Edyta rzadko już opuszcza swoje cztery ściany, ze względu na postępującą chorobę. Bardzo lubi oglądać telewizję, co odrywa ją trochę od problemów życia codziennego. Krzyżówki, które tak lubiła, poszły w odstawkę, gdyż pogłębił się problem ze wzrokiem. Silną stroną pani Edyty jest optymizm, którym zaraża wszystkich dookoła.

3 kluczowe potrzeby: fotel, środki czystości, torba sportowa.

Pani Ewelina 31 lat

Pani Ewelina od dwóch miesięcy mieszka w lokalu socjalnym. W ostatnich latach przeszła przez dwa nieudane związki, co doprowadziło ją do depresji. Obaj partnerzy byli toksyczni. Obecnie jest w czwartym miesiącu ciąży, z której bardzo się cieszy pomimo świadomości samotnego wychowywania dziecka. To ciąża dała jej determinację do działania i zmiany życia na lepsze. Wcześniej pracowała zdalnie, obecnie jednak jest bezrobotna. Sprzęt, na którym pracowała, został zniszczony przez partnera.

3 kluczowe potrzeby: lodówka, środki czystości, kołdra, poduszka + pościel.

Pan Marek 46 lat

Do obecnej sytuacji doprowadziła nieuleczalna i postępująca choroba Marka. Wcześniej mężczyzna był aktywny społecznie i zawodowo. Uwielbiał rysować i fotografować, a jego marzeniem było zostać nauczycielem plastyki. W przeszłości jego fotografie można było obejrzeć nawet na wystawie w mieście. Pan Marek brał udział również w triathlonach, w których odnosił liczne sukcesy. Niestety wszystko pokrzyżowała choroba. Ograniczyć w pewnym stopniu może ją tylko ciągła rehabilitacja. W codziennych obowiązkach Markowi pomaga mama mieszkająca obok i znajomi. Niestety mama ma coraz mniej siły.

3 kluczowe potrzeby: płyta gazowa, środki czystości, żywność.

Pani Ewelina z Rodziną

Pani Ewelina 52 lata i syn Krzysztof 14 lat.

Pani Ewelina i Krzysztof to skromna i sympatyczna rodzina. Niestety w tym wszystkim też smutna i potrzebująca, gdyż nie ominęła ich tragedia życiowa, która jako jeden z głównych powodów zaważyła na ich losie. Mowa tu o śmierci męża pani Eweliny. Sprawiło to, że w rodzinie przestało się układać, a wszystko przestało funkcjonować tak, jak powinno. Wcześniej ich życie było skromne, ale szczęśliwe. Krzysztof jest uczniem szkoły podstawowej. Interesuje się rolnictwem oraz pojazdami z tym związanymi i ogólnie motoryzacją. Z kolei pani Ewelina samotnie wychowuje syna i zajmuje się domem.

3 kluczowe potrzeby: kurtka zimowa, kołdra i pościel, żywność.

Pan Henryk 75 lat

Pan Henryk to bardzo samotny człowiek. Kilkanaście lat temu odszedł od żony, rozstali się w złych relacjach, a mężczyzna pozostał praktycznie z niczym. Wrócił do rodzinnego domu, aby wspomóc mamę w sędziwym wieku. Po śmierci mamy, musiał opuścić mieszkanie i stał się osobą bezdomną. Kilka lat mieszkał w schronisku dla bezdomnych, aż przyznano mu mieszkanie. Tak naprawdę jest to pokój w starej kamienicy z toaletą na korytarzu. Mężczyzna nie ma żadnej rodziny. Spędza życie w osamotnieniu. Jedynym jego zajęciem i pasją, jest czytanie książek.

3 kluczowe potrzeby: szafa lub komoda, żywność, odzież.

Zostaw komentarz