Kierowco: możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku — zobacz jak

Rosnące ceny i niepewność na rynku gospodarczym sprawiają, że wszyscy szukają oszczędności. Coraz droższe paliwo skłania do tego również kierowców. Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku, wybierając dla siebie odpowiednią polisę OC?
Ile kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli polisa OC, jest w Polsce obowiązkowa. To oznacza, że musi być nią objęty każdy samochód — bez względu na markę, model, wiek czy pojemność silnika. Za nieprzestrzeganie przepisów prawa w tym zakresie grożą poważne konsekwencje, w tym przede wszystkim wysokie kary finansowe.
Koszty ubezpieczenia OC mogą wynosić od kilkuset złotych w skali roku do ponad 1000 złotych i więcej. Są uzależnione od wielu czynników związanych zarówno z samym samochodem, jak i jego właścicielem. W każdym wypadku wycena polisy dla konkretnej osoby będzie nieco inna, ponieważ będzie uwzględniała m.in. ilość wyrządzonych szkód czy dane techniczne pojazdu.
6 czynników mających wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu
Wielu kierowców zastanawia się, co tak naprawdę determinuje koszty polisy ubezpieczeniowej w ich przypadku. Okazuje się bowiem, że sąsiad czy bliski znajomy płacą np. połowę mniej niż Ty sam. Z czego może to wynikać? Jakie czynniki mają największy wpływ na cenę polisy?
1. Marka auta
Marka i model pojazdu to czynniki, które Towarzystwa Ubezpieczeniowe (TU) uwzględniają podczas przygotowania wyceny dla klienta indywidualnego. Marki takie jak m.in. BMW czy Audi kojarzą się z reguły z dużymi możliwościami w kontekście rozwijania prędkości na drodze. Kierowcy takich aut są z kolei uważani za takich, którzy z możliwości samochodu chętnie korzystają. Znacznie tańsze polisy są więc oferowane właścicielom pojazdów takich jak np. Fiat, Skoda czy Toyota, którzy są kojarzeni raczej ze spokojną jazdą — np. w gronie rodziny.
2. Rok produkcji pojazdu
Mogłoby się wydawać, że im nowsze auto, z tym wyższymi wydatkami będzie musiał liczyć się jego właściciel. Nie do końca tak jest. Właściciele starszych samochodów często są obarczeni droższą polisą ze względu na zwiększoną awaryjność aut oraz związane z tym ryzyko wyrządzenia szkód. Nowe auta mają również stosunkowo wysokie składki, co wynika z zabezpieczenia się TU przed skutkami testowania ich możliwości przez pierwszych właścicieli. Pod względem kosztów ubezpieczenia najbardziej opłacalną opcją jest kupienie kilkuletniego pojazdu: w dobrym stanie technicznym, a co za tym idzie, o niskiej awaryjności.
3. Pojemność silnika
Większa pojemność silnika powoduje wzrost składki, a mniejsza sprawia, że koszty polisy są po prostu niższe. Z czego to wynika? Jak cieszyć się samochodem o dużej mocy bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów ubezpieczenia? Na stronie https://rankomat.pl/samochod/wplyw-pojemnosc-silnika-na-ubezpieczenie znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat i poznasz odpowiedzi na zadane pytania.
4. Przebieg auta
Przebieg auta wpływa na wysokość polisy OC. Im wyższy przebieg ogólny i planowany w skali roku, tym wyższą cenę polisy zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Najkorzystniejsze oferty, wynikające z przejeżdżanego rocznego dystansu, otrzymują kierowcy, którzy jeżdżą do 5 tysięcy kilometrów w takim okresie. Im więcej się jeździ, tym bardziej ceny polis rosną.
5. Wiek kierowcy
Nie jest tajemnicą i nie powinno być zaskoczeniem to, że im jesteś starszy, tym mniej płacisz za ubezpieczenie, a im młodszy jesteś, tym droższa jest Twoja polisa. Wynika to przede wszystkim z tego, że młodzi kierowcy mają, siłą rzeczy, mniejsze doświadczenie za kierownicą. Ubezpieczyciel przy wycenie polisy bierze pod uwagę również ryzyko związane z brawurowymi zachowaniami na drodze. Zabezpiecza więc swoje interesy na wypadek ewentualnych szkód. Ich prawdopodobieństwo w przypadku początkujących kierowców jest największe.
Na stronie https://rankomat.pl/samochod/gdzie-tanie-oc-dla-mlodego-kierwocy-ranking znajdziesz informacje na temat tego, gdzie kupić tanie OC dla młodego kierowcy. Po zapoznaniu się z rankingiem ubezpieczeń zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o wyborze najlepszej opcji dla siebie. |
6. Liczba szkód
Dobra historia szkodowości sprawi, że ubezpieczyciel zaproponuje Ci korzystne warunki polisy. Jeśli jednak będziesz miał na swoim koncie kilka kolizji, TU weźmie to pod uwagę. W celu zabezpieczenia się przed skutkami finansowymi Twoich poczynań na drodze zaoferuje Ci mniej korzystną, czyli droższą, polisę. Będzie ona bezpieczniejsza z punktu widzenia ochrony interesów firmy ubezpieczeniowej. Z reguły wyrządzanie szkód na drodze wiąże się z czymś jeszcze: z utratą zniżek zdobywanych dzięki bezszkodowej jeździe, co dodatkowo podnosi koszty skorzystania z ubezpieczenia.
Na cenę polisy ubezpieczeniowej wpływa jeszcze wiele innych czynników, takich jak m.in. miejsce zamieszkania kierowcy, czy np. sytuacja na rynku ubezpieczeniowym. Każdy z nich w pewnym stopniu determinuje warunki polisy dla Ciebie. Aby znaleźć najbardziej opłacalną opcję w swojej sytuacji, warto skorzystać z internetowych porównywarek. Zestawiają one propozycje TU w przejrzysty sposób, a tym samym ułatwiają kierowcom podejmowanie decyzji.