Kierowco: możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku — zobacz jak

Główne 20231116094745 Download

Rosnące ceny i niepewność na rynku gospodarczym sprawiają, że wszyscy szukają oszczędności. Coraz droższe paliwo skłania do tego również kierowców. Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku, wybierając dla siebie odpowiednią polisę OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli polisa OC, jest w Polsce obowiązkowa. To oznacza, że musi być nią objęty każdy samochód — bez względu na markę, model, wiek czy pojemność silnika. Za nieprzestrzeganie przepisów prawa w tym zakresie grożą poważne konsekwencje, w tym przede wszystkim wysokie kary finansowe.Koszty ubezpieczenia OC mogą wynosić od kilkuset złotych w skali roku do ponad 1000 złotych i więcej. Są uzależnione od wielu czynników związanych zarówno z samym samochodem, jak i jego właścicielem. W każdym wypadku wycena polisy dla konkretnej osoby będzie nieco inna, ponieważ będzie uwzględniała m.in. ilość wyrządzonych szkód czy dane techniczne pojazdu.

6 czynników mających wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu

Wielu kierowców zastanawia się, co tak naprawdę determinuje koszty polisy ubezpieczeniowej w ich przypadku. Okazuje się bowiem, że sąsiad czy bliski znajomy płacą np. połowę mniej niż Ty sam. Z czego może to wynikać? Jakie czynniki mają największy wpływ na cenę polisy?

1. Marka auta

Marka i model pojazdu to czynniki, które Towarzystwa Ubezpieczeniowe (TU) uwzględniają podczas przygotowania wyceny dla klienta indywidualnego. Marki takie jak m.in. BMW czy Audi kojarzą się z reguły z dużymi możliwościami w kontekście rozwijania prędkości na drodze. Kierowcy takich aut są z kolei uważani za takich, którzy z możliwości samochodu chętnie korzystają. Znacznie tańsze polisy są więc oferowane właścicielom pojazdów takich jak np. Fiat, Skoda czy Toyota, którzy są kojarzeni raczej ze spokojną jazdą — np. w gronie rodziny.

2. Rok produkcji pojazdu

Mogłoby się wydawać, że im nowsze auto, z tym wyższymi wydatkami będzie musiał liczyć się jego właściciel. Nie do końca tak jest. Właściciele starszych samochodów często są obarczeni droższą polisą ze względu na zwiększoną awaryjność aut oraz związane z tym ryzyko wyrządzenia szkód. Nowe auta mają również stosunkowo wysokie składki, co wynika z zabezpieczenia się TU przed skutkami testowania ich możliwości przez pierwszych właścicieli. Pod względem kosztów ubezpieczenia najbardziej opłacalną opcją jest kupienie kilkuletniego pojazdu: w dobrym stanie technicznym, a co za tym idzie, o niskiej awaryjności.

3. Pojemność silnika

Większa pojemność silnika powoduje wzrost składki, a mniejsza sprawia, że koszty polisy są po prostu niższe. Z czego to wynika? Jak cieszyć się samochodem o dużej mocy bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów ubezpieczenia?  Na stronie https://rankomat.pl/samochod/wplyw-pojemnosc-silnika-na-ubezpieczenie znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat i poznasz odpowiedzi na zadane pytania.

4. Przebieg auta

Przebieg auta wpływa na wysokość polisy OC. Im wyższy przebieg ogólny i planowany w skali roku, tym wyższą cenę polisy zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Najkorzystniejsze oferty, wynikające z przejeżdżanego rocznego dystansu, otrzymują kierowcy, którzy jeżdżą do 5 tysięcy kilometrów w takim okresie. Im więcej się jeździ, tym bardziej ceny polis rosną.

5. Wiek kierowcy

Nie jest tajemnicą i nie powinno być zaskoczeniem to, że im jesteś starszy, tym mniej płacisz za ubezpieczenie, a im młodszy jesteś, tym droższa jest Twoja polisa. Wynika to przede wszystkim z tego, że młodzi kierowcy mają, siłą rzeczy, mniejsze doświadczenie za kierownicą. Ubezpieczyciel przy wycenie polisy bierze pod uwagę również ryzyko związane z brawurowymi zachowaniami na drodze. Zabezpiecza więc swoje interesy na wypadek ewentualnych szkód. Ich prawdopodobieństwo w przypadku początkujących kierowców jest największe.

Na stronie https://rankomat.pl/samochod/gdzie-tanie-oc-dla-mlodego-kierwocy-ranking znajdziesz informacje na temat tego, gdzie kupić tanie OC dla młodego kierowcy. Po zapoznaniu się z rankingiem ubezpieczeń zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o wyborze najlepszej opcji dla siebie.

6. Liczba szkód

Dobra historia szkodowości sprawi, że ubezpieczyciel zaproponuje Ci korzystne warunki polisy. Jeśli jednak będziesz miał na swoim koncie kilka kolizji, TU weźmie to pod uwagę. W celu zabezpieczenia się przed skutkami finansowymi Twoich poczynań na drodze zaoferuje Ci mniej korzystną, czyli droższą, polisę. Będzie ona bezpieczniejsza z punktu widzenia ochrony interesów firmy ubezpieczeniowej. Z reguły wyrządzanie szkód na drodze wiąże się z czymś jeszcze: z utratą zniżek zdobywanych dzięki bezszkodowej jeździe, co dodatkowo podnosi koszty skorzystania z ubezpieczenia.

Na cenę polisy ubezpieczeniowej wpływa jeszcze wiele innych czynników, takich jak m.in. miejsce zamieszkania kierowcy, czy np. sytuacja na rynku ubezpieczeniowym. Każdy z nich w pewnym stopniu determinuje warunki polisy dla Ciebie. Aby znaleźć najbardziej opłacalną opcję w swojej sytuacji, warto skorzystać z internetowych porównywarek. Zestawiają one propozycje TU w przejrzysty sposób, a tym samym ułatwiają kierowcom podejmowanie decyzji.

Zostaw komentarz