Skrzyżowanie Grunwaldzka Staszica (5)
Skrzyżowanie ulic Grunwaldzka-Staszica/fot. M. Czubak
  • Home
  • Aktualności
  • Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa na krzyżówce Staszica-Grunwaldzka. Jest jednak jedno ALE…

Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa na krzyżówce Staszica-Grunwaldzka. Jest jednak jedno ALE…

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich odniósł się do interpelacji radnej powiatowej Elżbiety Michalskiej, która zwracała uwagę na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Staszica i Grunwaldzkiej w Śremie. WZDW proponuje wybudowanie sygnalizacji świetlnej, stawia jednak pewien warunek.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Na wstępie przypomnijmy, że kilka tygodni temu radna powiatowa Elżbieta Michalska, w imieniu mieszkańców Śremu, w swej interpelacji prosiła o modernizację skrzyżowania ul. Staszica z ul. Grunwaldzką (DW 432) w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Proponowała postawienie sygnalizacji świetlnej.

Warto zaznaczyć, że była to już druga interpelacja radnej, dotycząca wspomnianego skrzyżowania. Pierwsze pismo zostało złożone w kwietniu 2021 roku. Wówczas Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w odpowiedzi informował, że (…) w lokalizacji zapewniona jest wzajemna widoczność pieszych i kierujących pojazdami, a wskazane przejście oznakowane jest w sposób prawidłowy i czytelny, natomiast  organizacja ruchu oraz geometria drogi pozwalają w wyczerpujący sposób ocenić kierowcom sytuacje na drodze.

W odpowiedzi na moją interpelację z dnia 24 kwietnia 2021 r. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich odpowiedział także, że „nie widzi konieczności zmian w istniejącej organizacji ruchu”

– wspomina radna Michalska.

Wiatr zmian… i propozycja partycypacji w kosztach

Coś się jednak zmieniło, bowiem Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w odpowiedzi na interpelację radnej (pismo z 6.11.2023) przyznaje, że rozważy możliwość wybudowania sygnalizacji świetlnej we wskazanej lokalizacji. Wpływ na taką decyzję mogły mieć m.in. niebezpieczne zdarzenia drogowe na owym skrzyżowaniu, do których doszło we wrześniu br. WZDW proponuje samorządowcom partycypację w kosztach budowy sygnalizacji.

Jednakże zaznaczamy, iż z uwagi na wysoki koszt przedsięwzięcia wystąpimy z prośbą o współfinansowanie zadania do Miasta Śrem oraz Starostwa Powiatowego w Śremie. Decyzja odnośnie budowy niniejszej sygnalizacji uwarunkowana będzie możliwościami finansowymi tut. jednostki oraz stanowiskiem ww. organów

– wyjaśnia dyrektor Paweł Katarzyński.

Koszt wybudowania sygnalizacji świetlnej na wspomnianym skrzyżowaniu to około 400 tys. zł. Gmina Śrem oraz starostwo powiatowe w Śremie porozumiały się i zgodziły się pokryć 1/3 tej kwoty.

WZDW przyznaje również, że w sprawie poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Staszica i Grunwaldzkiej do Zarządu zwrócili się dyrektorzy dwóch placówek edukacyjnych: Zespołu Szkół Technicznych w Śremie oraz Zespołu Szkół Katolickich w Śremie.

Na koniec przypomnijmy także, że sprawę niebezpiecznego skrzyżowania, a co za tym idzie serię zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów podnosił także radny miejski Rafał Wachowiak.

5 Comments Text
  • Światła niech sobie darują… kolejne zakorkowane skrzyżowanie przez źle ustawione czasówki. Na skrzyżowaniu przy kościele NSJ jak światła nie działają to jest płynniejszy ruch jak ze światłami. Niby bezpieczniej ale cała ulica w korku

  • Zamiast wydawać znowu niepotrzebnie pieniądze jak to nasz burmistrz potrafi najlepiej robić, to zajmijcie się skrzyżowaniem ulic Staszica i gostyńskiej gdzie o godzinie 14 podczas powrotu ludzi z pracy wyjazd z ulicy Staszica na gostyńska w stronę dworca graniczy z cudem. Żadna menda za kółkiem jadąca od strony McDonalda nie przepuści nikogo bo myślą że są niewiadomo kim i niech sobie tamci czekaja.

  • Zostaw komentarz