Dzien Drzewa W Gminie Ksiaz 45
Wydarzenie miało na celu zachęcenie młodzieży do działań proekologicznych, w tym między innymi do sadzenia i ochrony drzew/fot. Urząd miejski w Książu Wlkp.

Tak w gminie Książ świętowano Dzień Drzewa

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Tegoroczne obchody Święta Drzewa w gminie Książ Wlkp. zostały podzielone na kilka części. Były spotkania w szkole, lekcje w plenerze i sadzenie drzew.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Pracownicy ksiąskiego magistratu wiele uwagi poświęcają drzewom. Co roku, z okazji Dnia Drzewa w gminie Książ organizowanych jest wiele wydarzeń proekologicznych. Nie inaczej jest tej jesieni.

Drzewa pełnią wiele istotnych funkcji. Z jednej strony kształtują krajobraz, czyniąc go wyjątkowym i niepowtarzalnym, z drugiej natomiast dostarczają tlenu, oczyszczając powietrze z niekorzystnych pyłów i gazów oraz uwalniając do atmosfery wodę, co korzystnie wpływa zarówno na klimat, jak i nasze samopoczucie. Dodatkowo drzewa wzbogacają ekologiczną różnorodność i sprawiają, że hałas jest mniejszy, a ochrona przed mrozem, wiatrem i słońcem – większa. Dzięki drzewom ziemia może być siedliskiem różnych gatunków roślin i zwierząt

– przypominają urzędnicy.

I właśnie między innymi o ważnych przyrodniczo-historycznych aspektach rozmawiano podczas spotkania z uczniami klasy 8 Szkoły Podstawowej imienia Wiosny Ludów w Książu Wlkp. z okazji ksiąskiego Święta Drzewa. Lekcja odbyła się na ksiąskich Mogiłach.Dzien Drzewa W Gminie Ksiaz 57
Była też lekcja historii/fot. Urząd miejski w Książu Wlkp.

Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości i uczniów, zastępca burmistrza Książa Wlkp. Mirela Grześkowiak opowiedziała historię bohaterskiej obrony miasteczka i jej tragicznych skutków podczas bitwy o Książ, która miała miejsce 29 kwietnia 1848 roku. Było to swego rodzaju przypominanie dziejów Książa Wlkp., na których cześć ksiąska szkoła nosi imię Wiosny Ludów.

Uczniowie posadzili drzewa

Następnie przystąpiono do najważniejszego zadania tego dnia – posadzenia klonów zwyczajnych. Przygotowanych zostało 12 sadzonek, które w parach posadziło 24 uczniów – jedynych ósmoklasistów w całej gminie. Każde z drzewek oznaczone zostało specjalną etykietą z datą zasadzenia i imionami osób, które tego dokonały, tym samym zobowiązując młodzież do ich doglądania i opiekowania się sadzonkami.

Dzien Drzewa W Gminie Ksiaz 53
Fot. 2 Nad całym procesem czuwał leśniczy Jakub Wojdecki/fot. Urząd miejski w Książu Wlkp.

Nad całym procesem czuwał leśniczy Jakub Wojdecki. Dzięki współpracy ksiąskiego samorządu z Nadleśnictwem Jarocin, oprócz nadzorowania, pan Jakub dzielił się także swoją wiedzą na temat drzew i ich prawidłowej pielęgnacji.

Warsztaty pirofgrafii

Po części terenowej, uczniowie ksiąskiej podstawówki wraz z leśniczym udali się do szkoły na warsztaty z pirografii. Na czym to polega? Otóż każdy uczestnik nauczył się wypalania wzorów i napisów w drewnie za pomocą pirografu, przy okazji przygotowując pamiątkowy obrazek na drewnianym krążku. 

Oprócz tego chętni mogli samodzielnie skonstruować budkę lęgową dla ptaków. Na spotkanie z młodzieżą leśniczy przywiózł również okulary VR. To nowoczesne urządzenie, które pozwala użytkownikowi przenieść się w świat wirtualny. W czasie zabawy w okularach uczniowie przenosili się na teren wybranego Nadleśnictwa, dzięki czemu poznawali jego walory krajobrazowe. Na koniec przyrodniczego spotkania, pan Jakub obdarował młodzież ekoplecakami z logiem leśnych zwierząt.

Dzien Drzewa W Gminie Ksiaz 13
fot. Urząd miejski w Książu Wlkp.

Wydarzenie miało na celu zachęcenie młodzieży do działań proekologicznych, w tym między innymi do sadzenia i ochrony drzew. Piątkowe spotkanie zainaugurowało ksiąski Dzień Drzewa i jednocześnie coroczną inicjatywę sadzenia drzew miododajnych. Kolejne akcje zaplanowane zostały na kolejne dni października.

Zostaw komentarz