Image
fot. M. Czubak
  • Home
  • Aktualności
  • Kolejny głos w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Staszica i Grunwaldzkiej w Śremie

Kolejny głos w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Staszica i Grunwaldzkiej w Śremie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Do przewodniczącego rady powiatu Marcina Szydłowskiego wpłynęła interpelacja radnej Elżbiety Michalskiej, która apeluje o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Staszica i Grunwaldzkiej w Śremie. Jest to między innymi pokłosie dwóch niebezpiecznych zdarzeń drogowych, które miały miejsce we wrześniu br.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Radna Elżbieta Michalska, w imieniu mieszkańców Śremu, w swej interpelacji prosi o modernizację skrzyżowania ul. Staszica z ul. Grunwaldzką (DW 432) w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Warto zaznaczyć, że jest to już druga interpelacja radnej, dotycząca wspomnianego skrzyżowania. Pierwsze pismo zostało złożone w kwietniu 2021 roku. Wówczas Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w odpowiedzi informował, że (…) w lokalizacji zapewniona jest wzajemna widoczność pieszych i kierujących pojazdami, a wskazane przejście oznakowane jest w sposób prawidłowy i czytelny, natomiast  organizacja ruchu oraz geometria drogi pozwalają w wyczerpujący sposób ocenić kierowcom sytuacje na drodze.

W odpowiedzi na moją interpelację z dnia 24 kwietnia 2021 r. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich odpowiedział także, że „nie widzi konieczności zmian w istniejącej organizacji ruchu”

– wspomina radna Michalska.
BMW wjechało w rowerzystę w Śremie

Tymczasem radna zwraca uwagę na fakt, że natężenie ruchu na skrzyżowaniu ulic Staszica i Grunwaldzkiej od roku 2021 znacznie się zwiększyło.

W pobliżu skrzyżowania znajdują się dwie szkoły: Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie oraz Zespół Szkół Katolickich im. Św. Jana Pawła II w Śremie. Liczba uczniów w tych szkołach, w związku z dużym naborem w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024, znacznie się zwiększyła. Kształcenie w szkołach odbywa się w systemie dwuzmianowym, część uczniów wraca zatem z zajęć po zmroku. W okolicy skrzyżowania znajdują się także firma, która korzysta z transportu samochodami ciężarowymi

– wyjaśnia E. Michalska.
Potrącenie dziecka w Śremie. Sprawcą radny z rady powiatu śremskiego

Radna przypomina także, że we wrześniu br. na skrzyżowaniu miały miejsce dwa wypadki z udziałem rowerzystów i samochodów osobowych. W jednym z nich udział brał jeden z radnych.

W tej sytuacji zasadnym byłoby zainstalowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej

– podpowiada Michalska.

Na koniec warto wspomnieć, że temat bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Staszica i Grunwaldzkiej został także podjęty na wrześniowej sesji rady miasta. Wówczas radny Rafał Wachowiak, w punkcie dedykowanym wolnym wnioskom i głosom, zapytał burmistrza o szansę na modernizację owego skrzyżowania. W odpowiedzi burmistrz zapewniał, że ratusz prowadzi intensywne rozmowy z jedną z firm, która tam jest zlokalizowana. – Warunki, jakie stawiamy, to jest właśnie rozwiązanie problemu tego skrzyżowania – mówił A. Lewandowski.

Więcej szczegółów jednak nie znamy. Będziemy się tej sprawie przyglądać.

Niebezpieczne skrzyżowanie w Śremie zostanie przebudowane?

2 Comments Text
  • Proponował bym rowerzystom się bardziej rozglądać wjezdzając na przejście nie wjeżdża to tunelu,auto się nie zatrzyma w miejscu,piesi i rowerzyści wbijają na drogę bo tak ma być

  • Zostaw komentarz