Image
Mieszkańcy Bystrzka i Sosnowca nie zgadzają się na budowę farm fotowoltaicznych w ich sąsiedztwie/fot. D. Górna
  • Home
  • Aktualności
  • Mieszkańcy Bystrzka i Sosnowca mówią stanowcze NIE budowie farm fotowoltaicznych

Mieszkańcy Bystrzka i Sosnowca mówią stanowcze NIE budowie farm fotowoltaicznych

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Pod koniec września na biurko burmistrza Śremu wpłynęła petycja mieszkańców Bystrzka i Sosnowca. Osoby, które podpisały się pod dokumentem, mówią stanowcze NIE budowie farmy fotowoltaicznej na terenie wsi.


Berdychowski Kwiecien2 2024

26 września na biurko burmistrza Adama Lewandowskiego trafiła petycja mieszkańców dwóch wsi w gminie Śrem. Mieszkańcy Bystrzka i Sosnowca nie zgadzają się na budowę farm fotowoltaicznych w ich sąsiedztwie. W swym piśmie apelują do burmistrza o wstrzymanie inwestycji, która ma powstać na działce nr 49/1 obręb Bystrzek. Proszą także o wstrzymanie pozwoleń na budowę kolejnych elektrowni fotowoltaicznych w obrębie obu miejscowości. Swą prośbę argumentują negatywnym wpływem elektrowni na zdrowie mieszkańców i środowisko.

Jako mieszkańcy wsi jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani, że w tak bliskiej odległości od granic naszych działek (najbliższe działki znajdują się w odległości 29,5 metra od działki 49/1, na której ma powstać farma fotowoltaiczna), na których znajdują się nasze domy, została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, polegającego na budowie elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 7 MW wraz z niezbędną infrastrukturą

– zaznaczają w swym piśmie mieszkańcy
bystrzek_farma fotowoltaiczna
źródło: System Informacji Przestrzennej

Mieszkańcy zwracają także uwagę na fakt, że nie zostali poinformowani o planowanej inwestycji. Mają żal do władz gminy, że nikt nie zapytał ich o zdanie.Byliśmy ogromnie zdziwieni, kiedy w pierwszej połowie września, na działce 49/1 rozpoczęły się prace związane z budową farmy fotowoltaicznej

– podkreślają

Osoby, które podpisały się pod petycją, zwracają uwagę, że nie są przeciwne panelom fotowoltaicznym, które znajdują się w wielu gospodarstwach domowych. Ich obawy dotyczą farm przemysłowych. Mieszkańcy uważają, że farma fotowoltaiczna będzie emitować bardzo silne pole elektromagnetyczne, przez co będą narażeni na oddziaływanie tzw. brudnej elektryczności. A ta ma nie być obojętna dla zdrowia. Autorzy petycji wymieniają takie skutki jak: szumy uszne, pogorszenie jakości snu, choroby nowotworowe, białaczka u dzieci, zaburzenia hormonalne i płodności, bóle głowy i inne. Mieszkańcy sugerują także negatywny wpływ silnego pola magnetycznego na środowisko. Ich zdaniem farma przemysłowa będzie negatywnie oddziaływać na zwierzęta, rośliny, pszczoły, uprawy warzyw i owoców.

Nie chcą być zagłębiem fotowoltaicznym

W petycji pojawia się również apel do burmistrza o to, by oprócz wstrzymania budowy farmy fotowoltaicznej na działce 49/1, włodarz nie wydawał środowiskowych uwarunkowań, pozwalających budować farmy fotowoltaiczne w odległości mniejszej niż 500 metrów od granic działek. Mieszkańcy podejrzewają, że w planach są kolejne inwestycje.

Burmistrz czas na odpowiedź ma do 29 grudnia. Warto jednak wspomnieć, że uchwała w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Śrem była podejmowana na sesji rady miejskiej w dniu 23 marca 2023 roku. W Studium czytamy:

Gospodarka oparta na tzw. czystej energii staje się niezbędna w obliczu konieczności odejścia od użycia paliw kopalnych. Należy dołożyć wszelkich starań, by rozwój tej gałęzi energetycznej następował możliwie bez przeszkód i w poszanowaniu dla środowiska.

W zakresie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii w gminie Śrem wydano decyzje dotyczące możliwości lokalizacji ogniw fotowoltaicznych w północnej części miasta Śrem oraz w obrębach: Orkowo, Dąbrowa, Błociszewo, Bystrzek, Gaj, Krzyżanowo i Ostrowo.

solar-panel-5542443_1280
Mieszkańcy Bystrzka i Sosnowca nie zgadzają się na budowę farm fotowoltaicznych w ich sąsiedztwie/fot. pixabay

Jaka odległość od zabudowań jest wymagana w przypadku farm fotowoltaicznych?

Okazuje się, że nie ma przepisów regulujących minimalną odległość budowy farmy fotowoltaicznej od zabudowań mieszkalnych. Przyjęło się jednak nie stawiać dużych instalacji fotowoltaicznych w odległości mniejszej niż 100-200 metrów od budynków mieszkalnych. Ma to związek z hałasem, jaki może generować inwerter (falownik), który jest najgłośniejszym elementem instalacji.

Pełna treść petycji dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Śrem.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]