Jak przygotować mieszkanie do wynajmu – porady dla właścicieli

Josh Applegate Cwgk U9phoo Unsplash Wp
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oddając mieszkanie na wynajem, można stworzyć sobie pasywne źródło dochodu. Jednak wysokość wynagrodzenia zależy nie tylko od mieszkania, lecz od właściciela – w końcu to właściciel decyduje, jak wygląda finalnie mieszkanie przeznaczone na wynajem. Jeśli chcesz zbierać jak najwyższe wynagrodzenie, musisz pamiętać o pewnych praktykach. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, dzięki którym Twoja nieruchomość będzie rozchwytywana na rynku najmu.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Zrób remont


Berdychowski Wv

Jeśli chcesz wynająć swoje mieszkanie, jednak już jakiś czas temu było już wynajmowane, lecz lokatorzy zakończyli umowę, to czas na odświeżenie nieruchomości. W ramach remontu warto pomalować ściany, a także naprawić największe ubytki. Pamiętając o docelowym przeznaczeniu mieszkania, nie chodzi oczywiście o duży remont, który nadwyręży budżet.

Wystarczy naprawić cieknący kran, wymienić łóżko czy naprawić ruszające się klamki. Dobrą inspiracją w kwestii tego, w jakim stanie powinna być nieruchomość, stanowią lokale oferowane przez instytucje. Szczegółowe informacje o zapewnionym standardzie znajdziesz między innymi na stronie osiedla wybudowanego przez PFR Nieruchomości: https://katowice.mdr.pl/. Warto brać przykład od podmiotów, które zapewniają lokale tysiącom osobom.

Sprawdź instalacje

Potencjalni najemcy bardzo często pytają się o stan instalacji. Jednak w praktyce nie mają możliwości sprawdzenia jakości rur. Dlatego warto mieć czyste sumienie w tej kwestii. Jako właściciel nieruchomości zastanów się, czy instalacja wodociągowa, elektryczna i gazowa są dobrej jakości i są bezpieczne. Taka praktyka pozwala wyeliminować ryzyko awarii w czasie użytkowania lokalu mieszkalnego przez najemcę.

  Spoofing, scamming i phishing – najpopularniejsze przestępstwa XXI wieku

Ulatnianie gazu to najgorszy scenariusz, jaki się może przydarzyć właścicielowi nieruchomości. Co więcej, w ramach użytkowania instalacji warto wprowadzić w umowie najmu zapisy dotyczące tego, która strony umowy będzie odpowiadać finansowo za naprawę drobnych usterek.

Wprowadź do przestrzeni neutralne kolory

Specjaliści zajmujący się rynkiem najmu wskazują, że mieszkanie przeznaczone pod wynajem powinno być zaaranżowane neutralnie, tak aby przypadło do gustu jak największej grupie potencjalnych najemców. Dlatego, jeśli w każdym pomieszczeniu królują wyzywające kolory na przykład czerwony, to warto przemalować na inny kolor.

Według statystyk najlepiej sprawdzają się odcienie beżu i szarości. Uniwersalnym kolorem jest również biel, która obecnie jest niezwykle modna. Pamiętaj, że każdy kolor wpływa na samopoczucie w mieszkaniu. Biel nie tylko sprawia, że przestrzenie są większe, lecz również taka farba jako materiał jest stosunkowo tania. 

Wynajem a sprzęty

Najemcy ze względu na to, że dotychczas niełatwo było o wynajem lokum na lata, zazwyczaj wychodzili z założenia, że nie warto posiadać nawet swoich mebli, a co dopiero zestawu sprzętów RTV i AGD. Obecnie powoli się to zmienia, gdyż zmianom podlegają również panujące standardy wynajmu. Coraz więcej osób nie traktuje go jako tymczasowego rozwiązania, lecz sposób na lata. Także zapewnienie sprzętów w wynajmowanym mieszkaniu to kwestia do głębszego rozważenia. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że jako podmiot prywatny, wynajem mieszkania bez wyposażenia może stanowić nie lada wyzwanie.

Zostaw komentarz