|

Europejski Dzień Sportu Szkolnego w szkole w Iłówcu

Europejski Dzien Sportu Szkolnego Ilowiec 20
fot. SP Iłowiec

W dniu 29 września szkoły w Polsce i na całym świecie uczestniczyły w obchodach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. W tym również uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Iłówcu.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Na początku roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Iłówcu zostają podzieleni na sześć Owocowych Drużyn, które noszą nazwy:

  • Pogodne Gruszki,
  • Szczęśliwe Cytryny,
  • Super Morele,
  • Roześmiane Śliwki,
  • Radosne Truskawki
  • Wesołe Jeżyny.

Każda drużyna ma za zadanie wykonywać określone zadania co miesiąc. Głównym celem tego projektu jest integracja wszystkich uczniów, bez względu na wiek, poprzez wzajemną pomoc podczas rozwiązywania różnorodnych zadań. Tym razem, 29 września uczniowie zmierzyli się w rywalizacji sportowej, ubrani w stroje nawiązujące do kolorów swoich drużyn.Ceremonia otwarcia rozpoczęła się od odsłonięcia Przechodniego Pucharu Owocowych Drużyn. W tym emocjonującym wydarzeniu wzięli również udział nauczyciele, pracownicy szkoły oraz kibicujący rodzice – ogółem ponad 150 osób. Spotkania te są bardzo popularne wśród uczniów, ze względu na ich niecodzienny charakter i nietypowe konkurencje. Wszystko odbywa się w duchu rywalizacji, podczas wyścigów różnych rodzajów, aczkolwiek zadania zmieniają się co roku, jak również używane podczas nich przedmioty. W tej edycji ESSD wykorzystano takie przedmioty jak żelki, sznurki, klamerki do prania, butle o pojemności 5 litrów, miski, odznaczniki, pop it, wykałaczki, rakietki do tenisa stołowego i okulary. Nazwy konkurencji również były nietypowe, używając języka angielskiego, na przykład: “Healthy gummy,” “jumping fruit,” “roll and pop it,” oraz “wet work.”

Konkurencje dostarczyły uczestnikom wiele emocji i rozśmieszyły ich do łez. W tej edycji zwyciężyła drużyna Super Morele.

Czym jest Europejski Dzień Sportu Szkolnego?

Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto promujące ruch w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Celem ESSD jest zachęcanie uczniów do uprawiania sportu oraz podkreślanie jego znaczenia w życiu codziennym. To wydarzenie odbywa się cyklicznie od 2015 roku, zawsze w ostatni piątek września, na terenie całej Europy oraz kilku krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tegorocznej edycji ESSD w Polsce wzięło udział ponad 1000 placówek edukacyjnych! Główną ideą ESSD jest promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.

Zostaw komentarz