water falling from faucet in grayscale photography
fot. Pixabay

Śremski sanepid i zalecenia w sprawie Legionelli

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia Legionellą? Śremski Sanepid wydał zalecenia dotyczące utrzymania w należytym stanie higieniczno-sanitarnym wewnętrznej instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Legionella to rodzaj bakterii, a dokładniej bakterii w formie pałeczek gram-ujemnych, która może powodować groźne infekcje u ludzi, zwane legionelozami. Najbardziej znaną i poważną formą legionellozy jest choroba Legionella pneumophila, która może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, znanej jako legionelloza lub zapalenie płuc Legionella.

Legionella pneumophila jest bakterią, która naturalnie występuje w środowisku wodnym, takim jak rzeki, jeziora i źródła termalne. Jednak może się także rozmnażać w systemach klimatyzacyjnych, chłodniczych, fontannach, basenach, a nawet w sieciach wodociągowych, szczególnie jeśli woda jest ciepła i zanieczyszczona. Bakteria jest przenoszona poprzez wdychanie aerozoli, takie jak krople wody zawierające Legionellę, które mogą powstać na przykład podczas pryskania wodą z chłodnic lub podczas korzystania z pryszniców.Zakażenie Legionellą może prowadzić do różnych objawów, które często przypominają objawy grypy, takie jak gorączka, dreszcze, kaszel, bóle mięśni, ból głowy i zmęczenie. W przypadku poważniejszych zakażeń mogą wystąpić objawy oddechowe, aż po ostre zapalenie płuc.

GIS wydaje zalecenia dotyczące legionelli. Obowiązują w całej Polsce

Legionella stanowi poważne zagrożenie dla osób o osłabionym układzie odpornościowym oraz dla osób starszych. Zapobieganie zakażeniom Legionellą obejmuje utrzymanie czystości i dezynfekcję systemów wodociągowych i klimatyzacyjnych oraz przestrzeganie odpowiednich standardów higienicznych i bezpieczeństwa w środowiskach, gdzie bakteria może się rozwijać.

 Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia Legionellą? Śremski Sanepid opublikował odpowiednie zalecenia w tej sprawie

W związku z tym, że w Wielkopolsce już wykryto przypadki zakażenia się Legionellą, a dwie osoby zmarły, Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne podają zalecenia dotyczące zmniejszenia ryzyka zakażenia się Legionellą. Jakie są te zalecenia?

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
  • Zaleca się prowadzenie okresowej dezynfekcji termicznej, podnosząc temperaturę wody w instalacji ciepłej wody użytkowej do co najmniej 65-70°C, bądź chemicznej poprzez zastosowanie środka dezynfekującego.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Przeczytaj również

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]