Image
Rocznica urodzin Maksymiliana Cygalskiego co roku integruje społeczność śremską i ksiąską/Fot. D. Górna

Uczcili 123. rocznicę urodzin Maksymiliana Cygalskiego

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

To wydarzenie na stałe wpisało się do kalendarza imprez w powiecie śremskim. W poniedziałek, 18 września członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej razem ze społecznością gminy Książ Wlkp. oraz uczestnikami XXV Rajdu Rowerowego szlakiem M. Cygalskiego ze Śremu do Zawór spotkali się, by wspólnie upamiętnić 123. rocznicę urodzin bohaterskiego obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Wydarzenie zainaugurował XXV Rajd Rowerowy, w którym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie oraz cykliści z Klubu Turystyki Rowerowej  „Warcianie” przy Kole PTTK Odlewni Żeliwa w Śremie. Trasa tradycyjnie prowadziła ze Śremu do Zawór. Tam o godzinie 11.20 rozpoczęła się oficjalna część obchodów 123. rocznicy urodzin Maksymiliana Cygalskiego, przy kamieniu poświęconemu Bohaterowi, który znajduje się przy leśniczówce.

W rajdzie udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie oraz cykliści z Klubu Turystyki Rowerowej  „Warcianie” przy Kole PTTK Odlewni Żeliwa w Śremie/Fot. D. Górna

Do Zawór rowerami dotarli także uczniowie Szkoły Podstawowej z Chwałkowa Kościelnego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Konarzyc. Natomiast uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Chrząstowie przyszli na miejsce uroczystości pieszo, przy okazji sprzątając okoliczny las i znajdującą się w nim ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Leśnictwa Zawory.Zanim jednak złożono kwiaty i zapalono znicze przy kamieniu pamięci, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Konarzycach przedstawili krótki program okolicznościowy, przygotowany przez Alinę Piątkowską i Agnieszkę Marciniak.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Konarzycach przedstawili krótki program okolicznościowy/Fot. D. Górna

Młodzież przypomniała zebranym postać Maksymiliana Cygalskiego, który urodził się 17 września 1900 roku w Zaworach. W swoim krótkim, bowiem niespełna 40-letnim życiu zapisał się w historii kraju jako obrońca Poczty Polskiej w Gdańsku w czasie II wojny światowej oraz jako Powstaniec Wielkopolski i Śląski.

W poniedziałkowym wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele samorządów śremskiego i ksiąskiego, delegacje Związku Kombatantów, Związku Żołnierzy WP oraz Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, przedstawiciele Nadleśnictwa Piaski i Leśnictwa Zawory.

Włodzimierz Bobrowski prezentuje okolicznościową kartkę/Fot. D. Górna

Głos zabrał Włodzimierz Bobrowski, który przypomniał postać Erwiny Barzychowskiej, 10-latki, która podobnie jak Maksymilian Cygalski, uczestniczyła w obronie Poczty Polskiej w Gdańsku. Niedawno została wydana okolicznościowa kartka pocztowa, poświęcona pamięci małej bohaterki.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez Nadleśnictwo Piaski – Leśnictwo Zawory.

Zostaw komentarz