Książki papierowe czy ebooki – która opcja lektury jest ciekawsza?

Adobestock 308255242
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Zarówno książki tradycyjne, jak i elektroniczne mają swoich zwolenników. Od czego zależne są te preferencje? Jakie są wady, a jakie zalety każdego rodzaju lektury? Poniżej krótka analiza powodów. Zapraszamy do lektury.


Berdychowski Wv

Czytanie ebooków – wady i zalety

Ebook to nic innego jak elektroniczna wersja papierowego wydania książki. Co należy do zalet takiego rozwiązania?


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

 • Koszt – ebooki o wiele częściej niż tradycyjne wersje dostępne są w promocyjnych cenach. Pozwala to na zakup większej liczby tytułów w ramach zaplanowanego budżetu.
 • Dostępność tytułów – często wiele z premier jest o wiele szybciej dostępnych w formie ebooka niż ich tradycyjna forma do kupienia w księgarni lub wypożyczenia w bibliotece.
 • Wybór tytułów – spora grupa książek jest dostępna w formie darmowej: część z nich ma już wygasłe prawa autorskie, inne są udostępniane bezpośrednio przez autorów, a jeszcze kolejne można zdobyć np. w konkursach organizowanych przez wydawnictwa lub inne marki w ramach promocji. Większość platform oferuje także bezpłatny okres próbny, podczas którego można przeczytać naprawdę sporo dzieł.
 • Kompaktowy rozmiar – jeden czytnik potrafi zmieścić setki tytułów. Wystarczy więc zapakować czytnik lub tablet, aby mieć ze sobą zbiory większe niż niejeden domowy księgozbiór. Poręczność powoduje także łatwiejsze przyswajanie treści dla osób z niepełnosprawnościami lub innymi niedogodnościami, np. podczas podróży.
 • Ekologiczne argumenty – posiadanie czytnika z akumulatorem oraz możliwością ładowania szkodzi mniej środowisku niż miliony kartek papieru potrzebnych do wydania jednego tytułu.

Jakie są wady czytania w formie ebooków?
  Jak dobrać idealne obuwie damskie do nowoczesnego stylu?

 • Cena czytnika – jeśli nie mamy ochoty czytać na tablecie, komputerze lub smartfonie, pozostaje nam zakup czytnika. Te z kolei generują koszt rzędu kilkuset złotych. Plusem jest fakt, że to jednorazowa inwestycja.
 • Odpowiedni format – aby przyjemność z lektury była tak dobra jak w przypadku tradycyjnej formy, musimy pamiętać o formacie pliku. Niestety nie wszystkie odbierane są w każdym rodzaju czytniku.

Czytanie książek papierowych – wady i zalety

Papierowe wersje książek nadal mają ogromną grupę zwolenników. Co ich przekonuje do takiego rodzaju lektury?

 • Doświadczenie czytelnicze – od dziecka poznajemy książki poprzez tradycyjną formę i to też wyzwala w nas chęć odprężenia przy dobrym tytule.
 • Możliwość przetwarzania – pomimo sporej liczby drzew poświęcanych na drukowanie tytułów, recykling daje opcję nowego życia. Papierowe wersje można przerobić na makulaturę lub dzięki artystycznym zdolnościom wykonać z nich ciekawą dekorację lub efektowną pamiątkę.
 • Bibliofilskie ambicje – bibliofile marzą o tym, aby zdobyć konkretne wydanie danego tytułu, potrafią więc przemierzać antykwariaty, przestrzenie internetu lub aukcje, aby zdobyć konkretny tytuł, a następnie postawić go w swojej biblioteczce.
 • Możliwość interakcji z autorami – papierowe wydanie pozwala nam na zdobycie autografu od osoby tworzącej dane dzieło, stąd też chętnie odwiedzamy spotkania autorskie, aby pochwalić się papierową wersją i zdobyć w niej osobistą dedykację.
 • Sentymentalna podróż – kanapa, dobra herbata i książka? A może koc, piknik i hamak na świeżym powietrzu? Popkultura zalewa nas obrazkami idyllicznych warunków czytelniczych i sami chcemy w nich uczestniczyć.

Które elementy czytelnictwa papierowego należą z kolei do wad?

 • Rozmiar i waga – niestety papierowe wersje nadal (oczywiście w zależności od wydania) są o wiele cięższe i zajmują więcej miejsca niż ebooki.
 • Łatwość zniszczenia – książki z biblioteki często noszą znamiona obecności poprzednich użytkowników, trudno z nich usunąć zabrudzenia czy poplamienia. To też problem, gdy np. książka jest zbyt gruba i łatwo złamać jej grzbiet lub papier się wygina podczas wilgoci.

Zostaw komentarz