Image
Był barwny korowód, uroczysta msza św., chleb i dwa piękne wieńce. Tak mieszkańcy gminy Śrem dziękowali za tegoroczne plony/fot. D. Górna
  • Home
  • Aktualności
  • Ino Bóg dał i w przyszłym roku takie plony! Mieszkańcy gminy Śrem celebrowali dożynki

Ino Bóg dał i w przyszłym roku takie plony! Mieszkańcy gminy Śrem celebrowali dożynki

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Był barwny korowód, uroczysta msza św., chleb i dwa piękne wieńce. Tak mieszkańcy gminy Śrem dziękowali za tegoroczne plony. Dożynki gminy Śrem odbyły się w niedzielne popołudnie (3 września) w Zbrudzewie.


Berdychowski Wv

Na wstępie warto wspomnieć, że ostatnie takie wydarzenie w Zbrudzewie odbyło się 14 lat temu. Przez ten czas we wsi dużo się zmieniło. Warto także nadmienić, że mieszkańcy gminy Śrem, spragnieni imprez plenerowych, tłumnie przybyli na niedzielne dożynki.

fot. D. Górna

Święto Plonów w gminie Śrem zainaugurował barwny korowód, który przeszedł udekorowaną ul. Długą w Zbrudzewie aż do świetlicy wiejskiej. Pochód prowadziły maszyny rolnicze. Za nimi szła Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie, starości dożynkowi – Piotr Błoszyk i Jolanta Błaszyk, samorządowcy z burmistrzem Adamem Lewandowskim, starostą Zenonem Jahnsem i sołtys Niną Stepą na czele, a także delegacje, zaproszeni goście oraz oczywiście mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości.Mszę świętą celebrował ks. prałat Marian Brucki, który podziękował rolnikom za ich miłość do ziemi. – Otaczamy ten ołtarz w poczuciu wdzięczności. Przede wszystkim Bogu za dobrodziejstwo chleba, za trud pracy rolnika – przypomniał prałat.

fot. D. Górna

Po poświeceniu chleba i wieńców rozpoczęło się oficjalne powitanie gości przez gospodarzy. Adam Lewandowski wraz z Niną Stępą podziękowali za liczny udział w wydarzeniu i życzyli wszystkim dobrej zabawy.

Adam Lewandowski wraz z Niną Stępą powitali uczestników dożynek w Zbrudzewie/fot. D. Górna

Tradycyjny obrzęd dożynkowy

Część oficjalną wydarzenia prowadziła Anna Szmyt-Baranowska, dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury. Natomiast obrzęd dożynkowy poprowadził Zespół Folklorystyczny Szamotuły. Podzielono chleb między gości i jak tradycja nakazuje, obtańcowano wieńce. Udział w tańcu wzięli także gospodarze i starostowie dożynkowi. Jolanta Błaszyk jest mieszkanką Niesłabina i wspólnie z mężem prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne. Zaś Piotr Błoszyk ze Zbrudzewa przejął gospodarstwo rolne po swoich rodzicach i był również starostą dożynek gminy Śrem w roku 2019.

Starostami dożynek byli Jolanta Błaszyk oraz Piotr Błoszyk/fot. D. Górna

W swoim przemówieniu Adam Lewandowski podkreślił cztery ważne przestrzenie, które zdecydowały o sytuacji w rolnictwie. Były to zmiany klimatyczne, nieprzewidywalne prognozy pogodowe, brak równowagi ekonomicznej, a także sytuacja międzynarodowa. Burmistrz podziękował rolnikom za to, że umieją sprostać zadaniu mimo niepewnego losu w działalności.

obrzęd dożynkowy poprowadził Zespół Folklorystyczny Szamotuły/fot. D. Górna

Natomiast Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego przedstawił trudności rolnika od innej strony. – Dziś praca rolnika jest inna. Rolnik musi nadążać za postępem techniki, mechanizacji, za postępem biologicznym, genetycznym, za rozwiązaniami chemicznymi i całym szeregiem innych zadań. I to z pewnością nie jest łatwe zadanie – podkreślał.Wicemarszałek zaznaczył, że Wielkopolska od zawsze na mapie Polski szczyciła się wysoko rozwiniętym rolnictwem.

Starosta śremski, Zenon Jahns ostatnio dziękował rolnikom za ich trud i plony podczas dożynek powiatowo-gminnych w Książu Wlkp., ale z miłą chęcią uczynił to również w Zbrudzewie. Oficjalna część zakończyła się przekazaniem na ręce gospodarzy listu gratulacyjnego od wojewody wielkopolskiego, Michała Zielińskiego.

Mieszkańcy Zbrudzewa w tradycyjny sposób i z przymrużeniem oka ozdobili wieś/fot. D. Górna

Atrakcje dla małych i dużych

Podczas dożynek każdy miał szansę znaleźć coś dla siebie. Miejscem zabaw dzieci były dmuchańce. Wielu zajadało się pysznymi lodami. Było również stoisko ze swojskim jedzeniem. Długie kolejki ustawiały się przy Kole Gospodyń Wiejskich Zbrudzewianki, gdzie gospodynie serwowały placki i inne słodkości. Prócz tego były stoiska, m.in. Spółdzielczego Banku Ludowego im. ks. P. Wawrzyniaka, producenta olejów spożywczych z Czempinia oraz Stowarzyszenia Pomocna Dłoń w Śremie. Gości zabawiały zespoły: Folklor błonie oraz Tom-X. Odbył się także mini recital Jagody Laski.

Zostaw komentarz