Sprawy spadkowe — jak postępować w problematycznych sytuacjach?

Dziedziczenie
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kwestia dziedziczenia może rodzić wiele problematycznych sytuacji. Zanim dojdzie do przejęcia spadku, nierzadko na jaw wychodzą kwestie, które wymagają rozwiązania przez spadkobierców. Nieuregulowane długi, latami skrywany przed rodziną majątek czy brak zidentyfikowanych spadkobierców — z takimi przypadkami spotykają się i prawnicy, i detektywi, którzy pomagają swoim klientom w sprawach z obszaru dziedziczenia. Co można zrobić, kiedy bierzemy udział w problematycznej sprawie spadkowej?


Berdychowski Wv

Gdy zmarły miał długi

Zdarza się, że zmarłe osoby zostawiają po sobie długi. Jakiś czas temu spadkobiercy mieli możliwość jedynie całkowitego przyjęcia spadku bądź całkowitego jego odrzucenia. Prawo jednak zmieniło się na korzyść ustawowych spadkobierców, którzy mogą dziedziczyć spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza odpowiedzialność za długi spadkowe. Taki rodzaj dziedziczenia oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi tylko do wysokości wartości majątku, który faktycznie odziedziczył.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Trzeba jednak sporządzić wykaz majątku — może to zrobić sam spadkobierca bądź komornik dokonujący spisu inwentarza. Ujawnienie majątku dotyczy wchodzących w masę spadkową przedmiotów nieruchomości, ale też zapisów windykacyjnych czy wszelkich innych długów wg stanu z chwili otwarcia spadku. Najczęściej w skład długów spadkowych wchodzą pożyczki, kredyty i zaległości z tytułu umów, które zawarł zmarły i ich nie wykonał. W wyniku tego rodzaju zobowiązań masa spadkowa może znacznie zmniejszyć swoją wartość. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy dług osoby zmarłej jest dziedziczony. Wyjątek stanowią zobowiązania osobiste — te wygasają wraz ze śmiercią. Do nich należy np. obowiązek alimentacyjny.

Brak majątku po zmarłym

Innym często podnoszonym problemem dotyczącym spadków jest utrata, za życia spadkodawcy, kontaktu z członkami rodziny. Zwykle wiąże się to potem z sytuacją, kiedy to rodzina nie wie, czy zmarły pozostawił po sobie jakikolwiek majątek. Zdarza się też, że beneficjenci spadku wiedzą o istnieniu majątku, jednak nie znają jego pełnej wartości ani jego położenia. Jest to charakterystyczne szczególnie w sytuacjach, kiedy zmarły nie pozostawił również żadnego testamentu. W tym przypadku z pomocą może przyjść profesjonalna agencja detektywistyczna, mająca doświadczenie w takich usługach jak poszukiwanie mienia. To zdecydowanie szybszy i efektywniejszy sposób działania aniżeli poszukiwanie majątku samodzielnie, co wiąże się zwykle z wizytami w wielu różnych instytucjach, a nawet z wyjazdami do oddalonych miast. Tymczasem profesjonaliści, świadczący przykładowo usługi detektywistyczne w Poznaniu, z powodzeniem poprowadzą działania na terenie Krakowa czy Warszawy, nie powinno też być kłopotu z działaniami operacyjnymi na terenie innych krajów. Oprócz detektywa, wsparcie może dać też komornik, który o tym, że rozpoczął poszukiwanie majątku, powiadomi sąd.

  Jak dobrać idealne obuwie damskie do nowoczesnego stylu?

Identyfikacja spadkobierców

Ustalenie samych spadkobierców, a następnie ich miejsca pobytu, to kolejny przykład niełatwego dochodzenia spadkowego. Zdarza się ono nierzadko wówczas, gdy zmarły nie miał dzieci ani wnuków, które ustawowo dziedziczą majątek i trzeba poszukiwać dalszych krewnych, albo przeciwnie — rodzina wie, że zmarły posiadał potomstwo, które nigdy nie zostało jednak prawnie uznane, dlatego nic nie wiadomo o jego miejscu pobytu. Co wtedy zrobić? Można nawiązać współpracę z detektywem przeprowadzającym poszukiwania osób. Takie działania, które prowadzi np. Detektyw Sektor, nie ograniczają się bowiem jedynie do poszukiwania osób zaginionych czy porwanych, ale także dotyczyć mogą poszukiwań członków rodziny, z którymi kontakt nigdy nie został prawidłowo nawiązany ze względu na specyficzne okoliczności rodzinne. Co więcej, zdarza się, że spadkobierca pojawi się w życiu rodzinnym nagle, ujawniając swoje istnienie dopiero po śmierci spadkodawcy. Wówczas pomoc detektywa może potwierdzić bądź podważyć autentyczność danej osoby, a co za tym idzie, jej ewentualne roszczenia spadkowe.

W sprawach spadkowych, które stają się problematyczne, warto zachować spokój, skonsultować się z prawnikiem i notariuszem oraz prowadzić rozmowy w poszukiwaniu rozwiązania. Pomoc detektywa może znacznie skrócić czas potrzebny do ustalenia przydatnych w sprawie faktów. Unikać należy działań emocjonalnych i nieuczciwych manipulacji, starając się respektować ostatnią wolę zmarłego. Działanie zgodnie z prawem i z szacunkiem do wszystkich zaangażowanych stron pomoże uniknąć trudności i sporów w procesie dziedziczenia.

Zostaw komentarz