stópki noworodka
fot. Pixabay

Ranking porodówek. Jak wypadła ta w szpitalu w Śremie?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ po raz kolejny przyjrzał się liczbie porodów w naszym województwie. Ile porodów odnotowano w szpitalu w Śremie?


Berdychowski Kwiecien2 2024

W minionym zestawieniu śremska porodówka znalazła się w TOP 10 szpitali w Wielkopolsce z największą liczbą porodów. Jak placówka medyczna wypadła w tegorocznym zestawieniu obejmującym pierwsze półrocze 2023 roku?

13,5 tys. porodów w Wielkopolsce

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy obecnego roku, w 31 placówkach oddziałów położniczo-ginekologicznych w regionie Wielkopolskim, zarejestrowano łącznie 13,5 tys. przypadków porodów. Niewielki ułamek z tego to liczba urodzeń odnotowana w naszym, śremskim szpitalu.Ile urodzeń szpital w Śremie odnotował w pierwszym półroczu 2023 roku?

Tym razem Szpital w Śremie wypadł z pierwszej dziesiątki, zajmując obecnie 12. miejsce (z 370 porodami w pierwszym półroczu).

Natomiast szpitale w Jarocinie, Grodzisku i Szamotułach zanotowały poprawę w porównaniu do poprzedniego zestawienia. Warto również zaznaczyć, że szpitale w Kaliszu, Trzciance, Wrześni, Kole, Kościanie, Słupcy, Turku i Obornikach zajęły tym razem niższe pozycje niż wcześniej.

W szpitalu w Śremie rodzą nie tylko śremianki

NFZ podał także ciekawe dane dotyczące demografii i porodom. Okazuje się, że kobiety wybierają szpitale, w których chcą rodzić dzieci i wybierają też nasz śremski szpital.

Szpitale w Śremie, Międzychodzie, Środzie Wielkopolskiej i Kępnie przeprowadziły o około 20 porodów więcej, niż wynikałoby to z liczebności tych powiatów. W szpitalu w Śremie, połowa rodzących stanowią mieszkanki powiatu śremskiego, około 20 proc. to osoby z powiatu poznańskiego, 15 proc. z powiatu kościańskiego, natomiast co dziesiąta osoba rodząca pochodziła z powiatu grodziskiego.

Kilka przykładów jasno ilustruje, że popularność lokalnego oddziału położniczo-ginekologicznego nie zależy wyłącznie od istnienia takiego placówki czy wielkości danego powiatu. Wyraźnie ujemne saldo między liczbą porodów a liczebnością mieszkańców obserwujemy w przypadku szpitali w Gostyniu (z różnicą 20 porodów na 10 tys. mieszkańców powiatu), Kaliszu (zdefiniowanym jako suma Kalisza i powiatu kaliskiego, różnica wynosi 17 porodów), Szamotułach (15), Kościanie (13) oraz Turku (10).

Zostaw komentarz