|

Niebezpieczny pająk zauważony na terenie powiatu śremskiego

pająk kolczak zbrojny
fot. commons.wikimedia.org

Jeden z mieszkańców Zbrudzewa poinformował, że w jego domu znalazł niebezpieczny gatunek pająka. Kolczak zbrojny nie jest rzadkością i coraz częściej występuje w naszym klimacie. Czy faktycznie jest taki groźny?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Kolczak zbrojny w powiecie śremskim

Na Śremskim Informatorze Regionalnym pojawił się niepokojący wpis związany z pająkiem, konkretnie z kolczakiem zbrojnym. Autor napisał:

Uważajcie, w swoim domu w Zbrudzewie dziś trafiłem pająka, jak wskazuje internet jest to kolczak zbrojny, jeden z najbardziej jadowitych pająków zaobserwowanych w naszym kraju, mojego typa potraktowałem palnikiem w obawie aby nie uciekł gdyż w domu dzieci. Te pająki lubują się w wysokich trawach, żerują od czerwca do września, polecam sprawdzać domy, ten okaz może być niebezpieczny dla dzieci, ukąszenie wywołuje objawy podobne do zatrucia oraz piekący ból i stan zapalny.

– napisał autor wpisu internetowego.

Czy faktycznie pająk ten jest taki groźny, jak go malują?Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) to gatunek jadowitego pająka z rodziny zbrojnikowatych. Mimo powszechnej opinii, że w Polsce nie ma jadowitych pająków, kolczak zbrojny stanowi wyjątek. Można go spotkać głównie na południu kraju, a jego ukąszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Charakterystyka kolczaka zbrojnego:

  • Kolczak zbrojny osiąga niewielkie rozmiary, z samcami mierzącymi od 7,5 do 12 mm, a samicami od 10 do 15 mm.
  • Wyróżniają go duże, silne szczękoczułki o barwie żółtawoczerwonej, zakończone kolcami jadowymi.
  • Ma szeroko rozstawione oczy i 6 par odnóży, z czego 4 pary to odnóża kroczne, zakończone kolcami o zielonkawożółtym kolorze.

Warunki życia i występowanie: Kolczak zbrojny preferuje otwarte, zapuszczone tereny, takie jak nasypy kolejowe, łąki, wysokie trawy i krzewy. Lubi ciepłe i suche miejsca, prowadzi nocny tryb życia i żywi się owadami. Najczęściej spotyka się go od czerwca do listopada, gdyż jest wówczas najbardziej aktywny.

Jak rozpoznać kolczaka zbrojnego?

Mimo że kolczak zbrojny jest niewielkich rozmiarów, charakterystyczne długie odnóża, szczękoczułki oraz okrągły odwłok barwy żółtej lub zielonkawożółtej wyróżniają go spośród innych pająków. Ponadto, biegnący przez środek odwłoka ciemnobrązowy pasek jest charakterystycznym znakiem tego gatunku.

Objawy ukąszenia przez kolczaka zbrojnego

Ukąszenie tego pająka może przypominać zatrucie. Na początku występuje silny, długotrwały, piekący ból w miejscu ukąszenia, towarzyszy mu stan zapalny i obrzęk. Poza tym, mogą pojawić się objawy typowe dla zatrucia, takie jak osłabienie, dreszcze, gorączka, nudności i wymioty. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni.

Chociaż rzadko stwierdza się śmiertelne przypadki ukąszenia przez kolczaka zbrojnego u ludzi, to ukąszenie tego pająka stanowi zagrożenie dla zdrowia. W przypadku podejrzenia ukąszenia, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Leczenie zwykle polega na podaniu antybiotyku, leków przeciwhistaminowych oraz leczeniu miejscowym. W skrajnych przypadkach, konieczna może być hospitalizacja.

Zostaw komentarz