Image
Plaża miejska w Śremie/fot. D. Górna

Utonięcie wtórne i suche – cichy zabójca

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Letnie upały sprzyjają kąpielom. Przebywając na kąpielisku, a nawet korzystając z mobilnego basenu, należy zachować ostrożność, a także czujność po zakończeniu kąpieli. Nawet niewielkie podtopienie czy zachłyśnięcie może okazać się tragiczne w skutkach. Przyczyną jest wtórne lub suche utonięcie. Co to takiego i dlaczego jest niebezpieczne?


Berdychowski Wv

Co to jest utonięcie wtórne?

Wtórne utonięcie to przede wszystkim obrzęk płuc wywołany przez wodę, która się do nich dostanie. Najczęściej jest to efekt zachłyśnięcia lub podtopienia. W pęcherzykach płucnych zamiast tlenu zaczyna się wówczas gromadzić płyn przesiękowy. Pojawiają się zaburzenia wymiany gazowej, skutkiem czego jest hipoksja. Konsekwencją mogą być zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, kwasica metaboliczna, a także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Te ostatnie mogą prowadzić nawet do zatrzymania krążenia i śmierci.

Na niebezpieczeństwo narażeni są wszyscy, choć szczególną uwagę należy zwracać na dzieci. Objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszej doby od niefortunnego zdarzenia. Bywa jednak, że pojawiają się już po kwadransie lub dopiero w trzeciej dobie.W grupie ryzyka są przede wszystkim dzieci, które aktywnie spędzają czas wodzie – skaczą, krzyczą i śmieją się podczas zabawy.

Ważne jest więc, by obserwować dzieci po skończonej zabawie. Nawet natychmiastowa pomoc w przypadku zachłyśnięcia czy podtopienia i niezwłoczne wyciągnięcie malucha z wody nie daje pełnej gwarancji, że nie dojdzie do wtórnego utonięcia.

Wtórne utonięcie – objawy

Najczęstsze objawy wtórnego utonięcia to senność, kaszel, ból w obrębie klatki piersiowej, problemy z oddychaniem, otumanienie, zmęczenie nieadekwatne do wykonywanej czynności, zasinienie ust, blada skóra, wymioty.

W przypadku wystąpienia tego typu objawów, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. Bezczynność może okazać się tragiczna w skutkach.

Sytuacja narasta powoli. Najpierw pojawia się uczucie niepokoju, przyspieszony oddech, starsze dzieci często sygnalizują problem z oddychaniem, uczucie ciężkości lub ucisku w klatce piersiowej. Silne niedotlenienie często objawia się zaburzeniami świadomości, apatią, ospałością. Dzieci stają mniej aktywne i unikają zabawy.

W przypadku podejrzenia wtórnego utonięcia lekarz standardowo zleca gazometrię, dzięki czemu ma możliwość prawidłowej oceny wymiany gazowej, co pozwala określić procent wysycenia krwi tlenem. Jeśli wynik wskaże wtórne utonięcie, konieczna może okazać się tlenoterapia, a nawet podłączenie osoby poszkodowanej do aparatury podtrzymującej życie. Podawane są także leki przeciwobrzękowe.

Suche utonięcie równie groźne

Wtórne utonięcie bywa niekiedy określane jako utonięcie suche, w rzeczywistości jednak są to dwa różne zjawiska. O utonięciu suchym mówimy w sytuacji, gdy woda dostanie się do nosogardzieli.

W efekcie dochodzi do skurczów krtani i problemów z oddychaniem. W skrajnych przypadkach człowiek zaczyna się dusić.

Suche utonięcie ujawnia się zdecydowanie szybciej niż wtórne, choć objawy są niemal identyczne: senność, kaszel, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, zmęczenie, sine usta, blada skóra, wymioty. Objawy nasilają się podczas leżenia.

W tej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem, który oceni stan poszkodowanego i wskaże odpowiednie działanie.

Zostaw komentarz