|||

Nie pal zniczy pamięci w okolicznych lasach – apeluje Nadleśnictwo Konstantynowo

strażak stojący na pogorzelisku po porzaże lasu
fot. Sz. Sikora
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W obliczu rosnącego zagrożenia pożarowego w lasach, Nadleśnictwo Konstantynowo apeluje o powstrzymanie się od zapalania zniczy przy miejscach pamięci.


Berdychowski Wv

Nadleśnictwo Konstantynowo wyraża głęboką troskę o kompleksy leśne. Zważywszy na obecne duże ryzyko pożarowe, pragnie zaapelować do wszystkich odwiedzających lasy. Zachowajmy odpowiedzialność i natychmiast informujmy odpowiednich służb o zauważeniu pożaru w lesie lub jego najbliższym otoczeniu.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Jednak mimo narastającego zagrożenia, obecnie nie wydano zakazu wstępu do lasu.

Nie pal zniczy w lesie – apel leśników podyktowany dobrem nas wszystkich

Leśnicy mają nadzieję, że edukacja i świadomość są kluczowymi elementami w minimalizowaniu ryzyka pożarowego. Dlatego też zwracają się z prośbą o przestrzeganie kilku ważnych zasad, które pomogą nam wszystkim wspólnie ochronić nasze lasy:

Kilka godzin walczyli z pożarem lasu na granicy powiatów
  1. Nie zapalaj zniczy w lesie: nie używać otwartego ognia przy miejscach pamięci, kultu lub grobach na terenie lasów. Istnieje duże ryzyko, że nawet najmniejsza iskra może wywołać pożar, który rozprzestrzeni się w zastraszającym tempie.
  2. Bądź czujny i odpowiedzialny: odwiedzających las prosi się o zachowanie czujności i odpowiedzialności. W razie dostrzeżenia potencjalnego zagrożenia lub ogniska należy informować natychmiast odpowiednie służby.
  Liceum Ogólnokształcące w Śremie ma już 166 lat

Działalność człowieka głównym powodem pożarów lasów

Statystyki pokazują, że blisko 99% pożarów lasu ma swoje źródło w działalności człowieka. W tym 48% wynika z nieostrożności osób dorosłych, a aż 42% jest wynikiem celowych podpaleń. Ta przerażająca rzeczywistość nasuwa na nas jeszcze większą potrzebę ostrożności i odpowiedzialności w zachowaniach w lesie.

Mariusz Motycki, specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przeciwpożarowej, podkreśla, że mimo okazyjnie pojawiających się opadów, dno lasu pozostaje bardzo suche. W takich warunkach nawet pozornie niewinne zachowanie może zainicjować pożar, który szybko wymknie się spod kontroli.

Dlatego apelujemy do wszystkich, abyśmy razem dbali o nasze lasy i przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa. Szanujmy przyrodę i unikajmy zachowań, które mogą zagrażać tym pięknym i cennym ekosystemom. Wzajemna troska i odpowiedzialność każdego z nas są kluczowe w zachowaniu harmonii między ludzką działalnością a przyrodą.

– mówi Mariusz Motycki.

Lasy pełne są miejsc pamięci

W czasach wojen lub represji politycznych, lasy były czasami wykorzystywane jako miejsca masowych grobów, gdzie pochowano wielu zamordowanych. Znane miejsca te w lasach, na przestrzeni czasu i po wnikliwych badaniach naukowców, stają się symbolami pamięci narodowej lub regionalnej. Tam upamiętnia się dramatyczne wydarzenia historyczne, w tym tragedie i zbrodnie, które miały miejsce w tych okolicach. Nie zawsze charakter takich wydarzeń jest oficjalny. Czasami lokalne społeczności, same z siebie, zapalają znicze pamięci w miejscach kaźni zamordowanych i zakopanych w zbiorowych mogiłach.

Znicze te dziś, w czasie znaczącej suszy w lesie, mogą doprowadzić do kolejnej tragedii, tym razem dla natury.

Zostaw komentarz