||

Gmina Śrem wycofuje się z programu szczepień przeciw HPV. Ruszył rządowy program, ale nie działa…

Vaccination G6e64903af 1280
fot. pixabay/Gmina Śrem, w związku z wprowadzeniem powszechnego programu szczepień przeciw HPV, wycofuje się z gminnego programu
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Gmina Śrem planuje wycofać się z Gminnego Programu Zdrowotnego pod nazwą „Program zapobiegania czynnikom ryzyka raka szyjki macicy w gminie Śrem na lata 2022-2025”, który zakładał szczepienie dziewcząt w wieku 13 lat z gminy Śrem przeciwko wirusowi HPV. Decyzja ta związana jest z wprowadzeniem tożsamego programu Ministerstwa Zdrowia. Rzecz w tym, że nie działa on tak, jak powinien.


Berdychowski Wv

Z dniem 1 czerwca wszedł w życie rządowy powszechny program szczepień przeciw HPV. Skierowany on jest do dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat. Mają być dostępne dwie szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Mają… bowiem próżno szukać w gminie Śrem, ba nawet w powiecie śremskim miejsc, w których można by się tymi preparatami zaszczepić. Możliwość zaszczepienia oferuje jedynie punkt w Mchach, ale informacji tej brakuje w Internetowym Koncie Pacjenta.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Ponadto gmina Śrem, w związku z wprowadzeniem powszechnego programu szczepień przeciw HPV, wycofuje się z gminnego programu. Uchwała w tej sprawie wkrótce pojawi się na posiedzeniu rady miejskiej w Śremie.

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat w ramach ministerialnego programu. Zapisy na szczepienia ruszyły 27 maja. Z tej przyczyny gmina Śrem zawiesza realizację swojego gminnego „Programu zapobiegania czynnikom ryzyka raka szyjki macicy w gminie Śrem na lata 2022-2025”. Niestety Ministerstwo Zdrowia jeszcze nie określiło Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, oferujących szczepienie HPV w gminie Śrem. Liczymy, że taka sytuacja jest przejściowa i organizacja szczepień ochronnych szybko zostanie usprawniona przez instytucje odpowiedzialne za realizację ministerialnego programu

podkreśla Adrian Wartecki ze śremskiego ratusza

Czym jest HPV?

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat

wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski

Do kogo kierowany jest program?

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

  Kandydaci oceniają wybory samorządowe

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Jeden komentarz

  1. Ech, miejmy nadzieję, że wszystko wróci na właściwe tory i nieważne z czyjego ramienia i dzieki komu, ale ze będzie można zaszczepić dzieci. Polecam poczytać materiały Zaszczep się wiedzą

Zostaw komentarz