Rozmowy o bezpieczeństwie

Debata policyjna Śrem
Debata mieszkańców Śremu i KPP Śrem dotycząca bezpieczeństwa / fot. M. Czubak

W środowe przedpołudnie w Klubie Relax doszło do spotkania zainteresowanych mieszkańców naszego miasta z przedstawicielami policji i straży miejskiej. Rozmawiano o szeroko pojętym bezpieczeństwie.


VW_Berdychowski_400_150(1)

10 maja o godz. 10 rozpoczęło się spotkanie, na które przyszło około 20 osób (nie licząc mundurowych oraz osób z obsługi Klubu Relax). Frekwencja więc nie porażała i rodzi pytanie, czy jest sens realizowania takich spotkań, gdy wokół nas funkcjonuje wiele innych form kontaktu z policją. Niemniej do debaty doszło, a uczestniczyła w niej głównie „młodzież” drugiego wieku.

Celem spotkania była przedstawienie społeczności aktualnej sytuacji dotyczące bezpieczeństwa na terenie gminy Śrem oraz wysłuchania ich opinii, zgłoszenia problemu, o którym organy ścigania mogą nie wiedzieć.Śremianie głównie pytali o parkowanie i poruszanie się jednośladami po okolicy / fot. M. Czubak

W policyjnych statystyka do końca kwietnia tego roku KPP Śrem odnotowała 1 czyn rozbójniczy, 21 kradzieży cudzej własności, 9 kradzieży z włamaniem, a także 3 kradzieże aut oraz 8 przestępstw związanych z uszkodzeniem mienia i 1 związane ze spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu. Tyle w kwestii przestępstw odnotowanych na terenie KPP Śrem.

Więcej śremska policja prowadzi spraw o wykroczenie. Najwięcej dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych (292 do końca kwietnia br.)

Jednak nie tylko statystykami policja chciała się pochwalić. Przede wszystkim chciała poznać bolączki lokalnej społeczności.

Tych nie było wiele. Głównie dotyczyły nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, które utrudniają seniorom poruszanie się po chodnikach oraz zasad związanych z jazdą rowerem po mieście i okolicy.

Uczestnicy debaty wskazywali na słabą infrastrukturę rowerową w gminie oraz częstą nieznajomość przepisów ruchu drogowego – nie tylko pośród dorosłych i doświadczonych cyklistów, ale również, a może przede wszystkim, przez młodych pasjonatów rowerów, którzy lubią pędzić przez siebie, nie zważając na bezpieczeństwo innych uczestników oraz pieszych.

Policjanci skrupulatnie notowali wszelkie uwagi i sugestie ze strony uczestników z zamiarem bliższego przyjrzenia się problemowi lub przekazania go do rozpatrzenia przez właściwe instytucje.

Na koniec zebrano od wszystkich anonimowe ankiety oceniające środowe sprawozdanie policjantów lokalnej społeczności.

Zostaw komentarz