| |

O samorządzie z seniorami

fot. D. Górna/Z seniorami spotkali się Piotr Ruta oraz Marek Gola, wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego

We wtorek, 9 maja w sali widowiskowej Klubu Relax odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli seniorzy należący do klubu seniora „Nadzieja”. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia byli: wicestarosta śremski – Piotr Ruta oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego – Marek Gola.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Głównym tematem wtorkowego spotkania z cyklu „ Tu jest przyszłość!” był samorząd i sprawy, które bolą śremskich seniorów. Marek Gola, wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego pochodzi ze Środy Wielkopolskiej. Z wykształcenia jest ekonomistą. Podobnie jak Piotr Ruta, jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Na wstępie padło kilka słów na temat programu wyborczego PO. – Spotykamy się z mieszkańcami, ponieważ chcemy ich słuchać. Chcemy także opowiedzieć o naszym programie wyborczym, bo on jest. PiS mówi, że opozycja nie ma programu. To kłamstwo! Mamy program, ale prezentujemy go po kawałku. Gdybyśmy go pokazali w całości, to PiS przedstawi go jako swój – podkreślał Gola.

Wiceprzewodniczący sejmiku wspomniał o „babciowym”, czyli nowym świadczeniu dla matek, które w założeniu ma im pomóc powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Mówił także o pomyśle rządu na scentralizowanie kraju. – PiS nie lubi samorządu i robi wszystko, by scentralizować władzę w tym kraju. Poprzez zmiany podatkowe zabrał samorządom bardzo duże pieniądze, w zamian dając ułamek tej kwoty w postaci kartonowych czeków na inwestycje – zaznaczał.

Następnie były pytania od publiczności. Pojawiły się zarówno te bardzo lokalne, dotyczące m.in. problemu z dostępem do publicznych toalet, jak i te globalne, odnoszące się do polityki energetycznej i tematu Odnawialnych Źródeł Energii.

Padł również głos z sali, pytający o to, co Marek Gola zrobił dla seniorów. – Marszałek Województwa Wielkopolskiego wspiera takie inwestycje jak: ścieżki rowerowe, zielone przystanki, renowację zabytków, dofinansowanie szpitala powiatowego czy budowę stadionu, również tego w Śremie. A z tego wszystkiego również korzystają seniorzy – zapewniał gość.

Gola zwrócił także uwagę na kwestie podatkowe w Polsce. – Wcześniej było 17 proc. podatku, dziś ze składką zdrowotną jest już 21 proc. Rząd podniósł podatki, ale dostęp do służby zdrowia wcale się nie poprawił a wręcz pogorszył – mówił.

Podczas spotkania pojawił się także temat powrotu kolei do Śremu. Zdaniem wielu seniorów, zgromadzonych na sali, ta inwestycja nie jest potrzebna. – Ale być może młodzi uznają, że to dobry pomysł – sugerował Piotr Ruta.

Na koniec warto wspomnieć, że właśnie Marek Gola, jako wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego, złożył interpelację w sprawie oświetlenia skrzyżowania w Lucinach na DW 432. Na razie odpowiedzi brak.

Zostaw komentarz