||

Dąb Franek powalczy o tytuł „Drzewo Roku”

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Szesnaście drzew z całej Polski, a wśród nich dęby, cisy, buki, kasztanowiec, brzoza, lipa i sosna to tegoroczni finaliści organizowanego przez Klub Gaja konkursu „Drzewo Roku”. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, jego celem jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Już w czerwcu te ulubione przez społeczności lokalne drzewa, otoczone ich troską i opieką, rywalizować będą o tytuł „Drzewa Roku 2023”.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Wśród finalistów 13. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja mamy drzewa – świadków historii, drzewa z legendą, drzewa, które dają ciszę, spokój i przestrzeń, a także inspirują do podejmowania różnych inicjatyw ekologicznych, drzewa uratowane przed wycinką i te, o których ochronę miłośnicy drzew ciągle jeszcze walczą, doceniając ich znaczenie w ochronie klimatu i bioróżnorodności – podkreślają organizatorzy konkursu


VW_Berdychowski_400_150(1)

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Obecnie zakończył się pierwszy etap konkursu, w którym jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew – wybrało 16. finalistów. Wśród nich znalazł się sroczewski Dąb Franek.Dąb Franek (zgłoszony przez gm. Książ Wlkp.) to dąb szypułkowy, którego wiek wynosi około 200-220 lat. Ma wysokość 33 m i obwód 502 cm. Przypomnijmy, że wraz z rosnącymi w sąsiedztwie dwoma innymi dębami – Stefkiem i Antkiem objęty został prawną ochroną, stając się od tego momentu, lokalnym pomnikiem przyrody. Imiona dębów zostały wybrane w wyniku konkursu dla mieszkańców i nawiązują do historii tego regionu. Franek to zdrobnienie imienia Franciszek, które odnosi się do księdza Franciszka Ksawerego Huebnera.

Znalezienie się w finałowej 16. sroczewskiego dębu, to bez wątpienia wielkie wyróżnienie nie tylko dla sołectwa, gminy czy powiatu, ale i dla całego województwa, ponieważ dostojny Franek jest jedynym jego reprezentantem. Niemniej jednak zaszczytna nominacja to dopiero początkowy etap konkursowej drogi – podkreśla burmistrz Książa

Po wyłonieniu finałowej 16. rozpocznie się głosowanie internetowe, które trwać będzie przez cały czerwiec na stronie – drzeworoku.pl. Już dziś zachęcamy do głosowania na Franka.