Wełna wdmuchiwana – czy to dobry sposób na termiczną izolację budynku?

Oczywiście istnieje skuteczny sposób na to, by te straty ciepła znacznie ograniczyć, a jest nim nic innego, jak odpowiednia izolacja budynku. Jednak wybór materiału izolacyjnego dla większości z nas może być jednym z większych wyzwań. Niemniej jednak na rynku pojawiła się wełna wdmuchiwana, która powinna zwrócić naszą uwagę. Czy jest to dobry sposób na termiczną izolację budynku?

VW_Berdychowski_400_150(1)

Wełna wdmuchiwana – na czym polega ta metoda izolacji termicznej budynków?

Wełna wdmuchiwana, o której można się więcej dowiedzieć na stronie welnaknauf.pl – jest jednym z nowocześniejszych sposobów na wykonanie szczelnej izolacji budynku. Sprawdza się ona świetnie podczas wykonywania dociepleń poddaszy, stropów, podłóg, a także miejsc, które wydają się być trudno dostępne. Ta metoda wykonywania izolacji termicznej budynków z pozoru nie wygląda na skomplikowaną. Kolejne włókna wełny są bowiem – przy pomocy specjalnych maszyn – wdmuchiwane w szczeliny, gdzie ma zostać wykonana izolacja. Podczas tego procesu scalają się one ze sobą i tworzą jednorodną i gładką warstwę. Nie ma więc konieczności wykonywania mostków termicznych czy innych spoiw oraz łączeń. Wełna wdmuchiwana staje się jednolitą i całkowicie bezspoinową warstwą izolacyjną. Warto w tym momencie podkreślić fakt, iż wykorzystanie wełny wdmuchiwanej gwarantuje także znacznie wyższą precyzję wykonanej izolacji. Włókna te są bowiem lekkie i wyjątkowo elastyczne. Idealnie dopasowują się one do konkretnego miejsca i z niezwykłą starannością wypełniają każde zakamarki. Wdmuchiwana wełna ani nie obciąża, ani także nie kompresuje całej konstrukcji. Jak więc łatwo można się domyślić, ten sposób termicznego izolowania budynku niesie za sobą wiele korzyści.

Wełna wdmuchiwana – dlaczego warto ją wykorzystać celem izolacji termicznej budynku?

Wełna wdmuchiwana wzbudza coraz to większe zainteresowanie, co z pewnością nie jest całkowicie bezzasadne. Wełna wdmuchiwana cechuje się bardzo niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła, a to z kolei warunkuje jej wysoki opór termiczny. Ten rodzaj izolacji zapewnia więc niezwykle stabilne parametry i właściwości – na których każdemu z nas najbardziej zależy. Kolejnym aspektem, dla którego warto zdecydować się na wełnę mineralną w kontekście izolacji termicznej budynku jest jej trwałość. Włókna wełny mineralnej nawet po kilku czy kilkunastu latach od ułożenia dalej zachowują pełnię swoich właściwości. Ciepło nie będzie już uciekało z naszego budynku, a w okresie letnich upałów, będzie ono hamowane i zatrzymywane na zewnątrz. Jak łatwo można zauważyć – takie parametry doprowadzają do tego, że możemy realnie zmniejszyć koszty ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. Wełna wdmuchiwana zapewnia wysoki komfort cieplny przez cały rok, co z pewnością przełoży się na dobre samopoczucie domowników. Trzeba zwrócić także uwagę na wysoką przepuszczalność wełny wdmuchiwanej. Wilgoć dzięki temu jest odprowadzana w wyjątkowo szybki sposób, a to zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i innych szkodników, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu lub estetyce całego wnętrza. Właśnie z tego powodu, wełna wdmuchiwana stała się dość popularnym rozwiązaniem w zakresie izolacji termicznej budynków. Warto zwrócić na nią większą uwagę i samodzielnie przekonać się o jej wyjątkowo dobrych i solidnych parametrach.