||

To już rok! Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa?

W związku z rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę, postanawiamy przypomnieć najważniejsze, lokalne wydarzenia sprzed roku. Bo mieszkańcy ziemi śremskiej, podobnie jak rodacy w całym kraju, otworzyli swe serca i domy dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli z kraju w obawie przed wojną i… śmiercią.

Tak brzmiał wstęp pierwszego materiału, który powstał w czwartek, 24 lutego 2022. W oczy uderzają nasze emocje… Od kilkunastu godzin cała redakcja TZŚ z zapartym tchem obserwuje wydarzenia na Ukrainie. Z minuty na minutę jesteśmy coraz bardziej wstrząśnięci. Docierają do nas dziesiątki drastycznych obrazów z miejsc konfliktu. Mamy zdjęcia ofiar. Bez pikseli…Wówczas wiedzieliśmy, że trzeba dać wszystkie ręce na pokład i działać. Już 25 lutego 2022 informowaliśmy o zbiórce darów na rzecz uchodźców z Ukrainy. Była to inicjatywa Stowarzyszeń: Runners Power i Pomocna Dłoń w Śremie, przy współpracy ze Śremskim Sportem. Chwilę później podobna akcja ruszyła w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie i pozostałych placówkach edukacyjnych.

fot. D. Górna

W tym samym czasie wystartowała zbiórka funduszy na rzecz obywateli Ukrainy, zorganizowana przez Centrum Integracji Cudzoziemców, które działa przy Towarzystwie Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta „Nadzieja” w Śremie. – Musimy im pomóc. To nasza konieczność! – podkreślała Krystyna Szymańska.

W piątkowy wieczór, 25 lutego 2022 kilkadziesiąt osób spotkało się na Placu 20 Października, by wspólnie zamanifestować solidarność z Ukrainą. Były łzy i słowa wsparcia. Tego dnia powstała grupa na Facebooku – „Powiat Śremski. Pomoc dla Ukrainy”. Grupa pierwotnie miała być platformą informacyjną, jednak szybko przerodziła się w pierwszy punkt wsparcia dla uchodźców, którzy docierali do ziemi śremskiej.

fot. P. Wawrzyniak

Z kolei w sobotę, 26 lutego 2022 w siedzibie naszej redakcji spotkaliśmy się z grupą obywateli Ukrainy. Przyszli, ponieważ szukali różnych form wsparcia. Nie dla siebie, lecz dla najbliższych, którzy uciekali przed wojną i byli w drodze do Polski. Apelowali do samorządu o stworzenie punktu informacyjnego dla uchodźców.

W poniedziałek, 28 lutego 2022 w śremskim ratuszu odbyło się posiedzenie gminnego sztabu kryzysowego. Dyskutowano nad wprowadzeniem sprawnej koordynacji pomocy dla ukraińskich uchodźców. Gmina Śrem poinformowała o tym, że jest gotowa przyjąć 50-70 uchodźców. W przedszkolach gminy Śrem uszykowano 30 miejsc dla dzieci, które przybyły do Polski po 24 lutego. W Szkole Podstawowej nr 1 oraz u „kawalerów” powstały oddziały przygotowawcze dla uczniów. Również 28 lutego 2022 wyruszył pierwszy transport z darami zebranymi w Śremskim Sporcie.

Kończą zbiórkę rzeczową
fot. Pomocna Dłoń

1 marca 2022 grupa wolontariuszy, zrzeszona na facebookowej grupie „Powiat Śremski.Pomoc dla Ukrainy”, przy wsparciu sponsorów, wyjechała na granicę polsko-ukraińską. Akcję koordynowały – Żaneta Stępa oraz Agata Marcinkowska, które gdy tylko usłyszały, że w Medyce są ludzie, którzy nie mają dokąd się udać, nie mają rodzin i przyjaciół w Polsce, u których mogliby znaleźć schronienie – poruszyły niebo i ziemię. Udało im się pomóc grupie kilkudziesięciu uchodźców.

fot. Totem

Oczywiście równolegle działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy były prowadzone w gminach: Brodnica, Dolsk i Książ Wlkp. Zaangażowani byli druhowie OSP, policjanci, samorząd, placówki edukacyjne oraz, co niezwykle istotne, zwykli obywatele.

Cegiełkę dołożyli tez lokalni artyści. W sobotę, 5 marca 2022 Śrem po raz pierwszy zagrał dla Ukrainy. Koncert odbył się w Muzeum Śremskim. Kolejne podobne wydarzenia miały miejsce w śremskim ogólniaku i szkole podstawowej nr 4.

 

I tak mijały dni, tygodnie, miesiące… Obywatele Ukrainy zamieszkali w powiecie śremskim. Tu znaleźli mieszkanie, pracę, szkołę. Część z nich nadal spotyka się w ramach Klubu Integracji Cudzoziemców. Część wyjechała do innych miejscowości. Część wróciła do domu w Ukrainie. Jedno jest pewne… Rok temu mieszkańcy ziemi śremskiej stanęli na wysokości zadania i zdali egzamin z człowieczeństwa.