|

Góry w Śremie – zaproszenie na VII wieczór z filmem górskim

– Będzie to nie lada gratka dla fanów zdobywania szczytów, których jak wiemy w Śremie mamy całkiem sporo. Kolejny Wieczór z Filmem Górskim został zorganizowany w ramach Lądek Film Tour i we współpracy z Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju – informuje dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury.

W ramach Festiwalu zaplanowano pokaz czterech produkcji o tematyce górskiej. Pierwszym filmem będzie „Carpatii Romanesti”. Jest to film opowiadający o wyprawie rowerowej enduro w Karpaty Rumuńskie, która odbyła się w 2021 roku. Mariusz Bryja i Andrzej Smereczyński zamierzają zjechać na rowerach z najwyższego szczytu Rumunii – Moldoveanu (2544 metrów n.p.m.), który znajduje się w górach Fogaraskich. Po drodze odwiedzają również góry Rodniańskie, gdzie chcą zdobyć dwa szczyty. W tym najwyższy w tym paśmie – Pietrosul (2303 metrów).Film konkursowy Festiwalu Górskiego 2022.

reżyseria: Mikołaj Walczewski, prod. Polska 2021, czas: 12 min.

Góry w Śremie – zaproszenie na VII wieczór z filmem górskim
fot. materiał organizatora

MYRTLE SIMPSON – A LIFE ON ICE


VW_Berdychowski_400_150(1)

W 2017 roku Myrtle Simpson została odznaczona Medalem Polarnym za zasługi w Arktyce, których dokonała ponad 50 lat wcześniej, kiedy jako pierwsza kobieta przetrawersowała polarną czapę lodową Grenlandii. W filmie mamy możliwość nie tylko zobaczyć niezwykłą kobietę i jej zapomnianą historię, ale również obejrzeć niesamowite ujęcia archiwalne z tamtych czasów. „Myrtle Simpson. A life on Ice” to wspaniała historia o kobiecie, która znacznie wyprzedziła swoje czasy, o jej zmaganiach oraz o próbie połączenia roli matki i eksplorerki.

Wyróżnienie w Konkursie Filmowym Festiwalu Górskiego 2021

reżyseria: Leigh Ann Sides, prod. USA 2019, czas: 34 min.

EVEREST – THE HARD WAY

Czy możliwe jest wejście najtrudniejszą drogą na Everest w stylu alpejskim? Sir Chris Bonington, najsłynniejszy himalaista brytyjski, nazwał ją The Hard Way i orzekł, że jest nie do zrobienia. Stała się ona wyzwaniem dla czterech słowackich wspinaczy. W 1988 roku weszli w drogę, z której nie było ucieczki.

Grand Prix 2021

reżyseria: Pavol Barabáš, prod. Słowacja 2020, czas: 52 min.

PATH TO EVEREST

Jeszcze jako dziecko, najlepszy biegacz górski wszechczasów Kilian Jornet spisał listę zawodów, które chciał wygrać i listę szczytów, na które chciał się wspiąć. W maju 2017 roku odhaczył na niej ostatnią pozycję, zdobywając dwa razy w ciągu tygodnia Mount Everest, bez tlenu z butli i idąc prosto z bazy na szczyt. To był kulminacyjny moment projektu „Summits of My Life”, dzięki któremu Kilian w ciągu 5 lat stanął na najsłynniejszych szczytach świata, wspomagany przez grupkę przyjaciół. Film opowiada o drodze Kiliana Jorneta na najwyższą górę Ziemi, a jednocześnie rysuje intymny portret sportowca. Pokazuje jego wewnętrzne obawy, sprzeczności i ciągłe poszukiwanie nowych wyzwań, dzięki którym może nadal mieć marzenia i żyć w górach, w otoczeniu inspirujących przyjaciół.

reżyseria: Josep Serra, prod. Hiszpania 2018, czas: 84 min.