|

Eksperci dobrego życia poznają wyjątkowe fakty o naszym regionie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Tematem przewodnim czwartkowego spotkania był lokalna historia. Wyjątkowe fakty o naszym regionie przedstawił Radosław Franczak – historyk pracujący w Muzeum Śremskim, a także współzałożyciel Komitetu Odbudowy Kaplicy-Rotundy w Manieczkach. Dr Franczak jest także współzałożycielem i prezesem zarządu Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Radosław Franczak przygotował wykład pt. „Od pochówku do ekshumacji zwłok Józefa Wybickiego w Brodnicy (1822-1923)”. Podczas spotkania z seniorami przybliżył najważniejsze fakty z życia Józefa Wybickiego. Była oczywiście mowa o majątku w Manieczkach. – W tym miejscu był naprawdę szczęśliwy. W Manieczkach spędził około 25 lat. Tu przyszły na świat jego dzieci – wspominał Radosław Franczak.

Przypomnijmy, że Józef Wybicki zmarł nagle 10 marca 1822 w Manieczkach. Pochowano go przy kościele w Brodnicy. Spoczywał tam do 1923 roku, bowiem 11 października 1923 ekshumowano zwłoki Wybickiego. Następnie przewieziono je do Poznania i uroczyście pochowano w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu, na tzw. „Skałce Poznańskiej”.

Warto wspomnieć, że dla najbardziej zaciekawionych seniorów, Muzeum Śremskie oraz Klub Senior+ szykuje wyjazd edukacyjno-historyczny do Manieczek. Wycieczka ma się odbyć 10 marca. Informacje i zapisy pod nr tel. 575 778 744.