|

Masz zły kubeł? Nie odbiorą Ci śmieci

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mieszkańcy gminy Brodnica mają do końca miesiąca czas na to, aby wymienić wszystkie posiadane kubły na odpady komunalne na takie, które spełniają polską normę PN-EN 840-1. Jak dotąd na terenie gminy Brodnica spotkać można kubły, które nie spełniają tej normy, a mimo wszystko śmieci z nich są odbierane przez firmę wyłonioną w przetargu na świadczenie tej usługi.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Jak tłumaczy Związek, zmiany te podyktowane są bezpieczeństwem operatorów systemu załadowczego śmieciarki. „Ze względu na swoją konstrukcję zaczepów, pojemniki takie stwarzają zagrożenie niekontrolowanego odczepiania się od mechanizmu załadowczego, co naraża na niebezpieczeństwo operatorów, jak również osoby i mienie znajdujące się w pobliżu pojazdu.” – możemy przeczytać w piśmie CZO Selekt.

Do końca lutego firma odbiorcza śmieci zadeklarowała, że będzie w miarę możliwości odbierać odpady z pojemników nie spełniających normę, ale z początkiem marca się to zmieni. Gdy na posesji będzie kubeł na śmieci, który tej normy nie spełnia, odpady komunalne z niego nie zostaną odebrane.

To na mieszkańcach spoczywa obowiązek posiadania i wymiany kubła na śmieci na taki, który jest bezpieczny i spełnia odpowiednie normy. Koszt takiego pojemnika to w zależności od producenta i sklepu wydatek około 200 zł.