||

Zapowiada się ciekawe wydarzenie!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

To gratka dla miłośników rowerów zabytkowych i kultury retro. W dniach od 29 kwietnia do 1 maja w Śremie ma odbyć się Retro Festival Śrem 2023. Towarzyszyć mu będzie Rowerowy Rajd Retro. Zaplanowano dwie trasy. Pierwsza z nich poprowadzi do XI-wiecznego Opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Druga natomiast poprowadzi śladami gen. D. Chłapowskiego, aż do jego majątku w Turwi. Zaplanowano zwiedzanie barokowego pałacu, kaplicy i gorzelni.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Rowerowy Rajd Retro będzie weekendową imprezą przyjazdową dla kolekcjonerów rowerów zabytkowych z całej Polski. Na swoich rowerach wyprodukowanych przed 1989 r., ubrani stosownie do czasu z którego pochodzi ich rower, będą oni pokonywali drogami o małym natężeniu ruchu dystanse od 20 do 60 km zwiedzając zabytki oraz próbując lokalnej kuchni – wyjaśnia Iwona Cerba z Fundacji Pro Bike & Dance


Berdychowski Wv

fot. D. Górna

Centralnym punktem wydarzenia ma być Plac 20 Października w Śremie. To tam właśnie mają pojawić się m.in.:

  • wystawa zabytkowych rowerów
  • wystawa samochodów marek, które produkowały również rowery jak Opel i Peugeot
  • stoiska firm sprzedających rowery retro
  • stoiska firm sprzedających odzież i dodatki retro
  • wystawa golfa tradycyjnego
  • stoiska lokalnych producentów żywności

Z kolei w ramach Retro Festivalu zaplanowano koncerty zespołów grających muzykę retro. – Będą to Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego wykonujące największe polskie przeboje z lat 20-tych i 30-tych oraz CUARTETO RE! TANGO z Trójmiasta grający utwory tanga argentyńskiego – informuje I. Cerba. Wejściówki na te wydarzenia będą płatne.

  Ukradzione auto w Środzie Wlkp. odnalazło się w Śremie. Złodzieje również

Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty z tanga argentyńskiego, które poprowadzą instruktorzy z poznańskiej szkoły tanga Casa Buena, pokazy makijażu i fryzur retro oraz konkursy retro elegancji.

fot. materiał organizatora – kalendarz z rowerami zabytkowymi 2023 można kupić w Śremie w Księgarni przy Rynku

Na potrzeby promocji Rowerowego Rajdu Retro i Retro Festivalu organizatorzy wydarzenia w Śremie wykonali cztery sesje zdjęciowe do kalendarza z rowerami zabytkowymi. Fotografie powstały m.in. przed kościołem pofranciszkańskim, przy farze, przed budynkiem starostwa powiatowego oraz przy rzeźbach Magdaleny Abakanowicz (Muzeum Śremskie).

Jako Fundacja Pro Bike & Dance zapraszamy mieszkańców Śremu i powiatu śremskiego do udziału w Rowerowym Rajdzie Retro i Retro Festivalu. Informacje o zapisach na poszczególne trasy rajdu, warsztaty z tanga argentyńskiego, sprzedaży biletów na koncerty ukażą się wkrótce na fanpage’u Retro Bike Poznań – zapewnia I. Cerba

Do wzięcia udziału w Rowerowym Rajdzie Retro i Retro Festiwalu organizatorzy zaprosili dawnych mistrzów kolarskich: Czesława Langa, Jana Brzeźnego, Lecha Piaseckiego i Zenona Jaskułę oraz obecnych kolarzy i kolarki, którzy wystąpili w sesjach zdjęciowych do kalendarza 2023: Małgorzatę Jasińską, Monikę Brzeźną, Pawła Cieślika i Macieja Paterskiego.

Fundacja Pro Bike & Dance ogłasza nabór wolontariuszy, którzy chcieliby pracować w biurze rajdu i festiwalu. Poszukiwane są osoby od lat 18 do 118, interesujące się rowerami i kulturą retro. Więcej informacji będzie można znaleźć na fanpage’u Retro Bike Poznań.

W organizację wydarzenia włączyła się gmina Śrem, która wydarzenie dofinansuje kwotą 10 tys. zł. – W październiku ubiegłego roku Fundacja Pro Bike & Dance do urzędu miejskiego w Śremie zgłosiła się z zapytaniem o możliwość organizacji Rowerowego Rajdu Retro w 2023 w Śremie. Fundacja przedstawiła wstępny zarys imprezy rowerowej. Urząd miejski w Śremie w odpowiedzi zaproponował wsparcie organizacyjne. Impreza Rowerowego Rajdu Retro będzie miała zasięg ogólnopolski, dlatego ma zostać zawarta umowa na promocję gminy Śrem podczas tego wydarzenia, na którą zaplanowano 10 tys. zł. Obecnie czekamy na projekt umowy – wyjaśnia Julia Projs ze śremskiego ratusza.