|

Żyją w wilgoci i z grzybem w mieszkaniach. Spotkali się z władzami SM Śrem

Na zaproszenie mieszkańców bloku Paderewskiego 1 byliśmy obecni na spotkaniu z władzami Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie w związku z planami termomodernizacyjnymi dla ww budynków.

Włodarze SM Śrem byli mocno zdziwieni obecnością dziennikarzy, doszło nawet do tego, że pytali społeczność, czy życzy sobie, aby media uczestniczyły w spotkaniu. Sprzeciwu nie było. Było za to mnóstwo pytań z sali. Głównie związanych z pilnym i potrzebnym remontem bloków.Mieszkam w tym bloku od 8 lat i od 8 lat mamy problemy z grzybem mówiła jedna z mieszkanek Paderewskiego 1. Co roku muszę wykonać generalny remont, bo wilgoć i grzyb przez ściany mi wchodzi do mieszkania. Kupiłam pochłaniacz wilgoci i co kilka dni zbiera litry wody. Litry! – grzmiała do prezesa SM Śrem jedna z mieszkanek. – Nie mogę dostawiać mebli do ściany, bo wilgoć w nie wchodzi i wszystko robi się wilgotne – dodała.

Na zaproszenie jednej z kobiet byliśmy w takim mieszkaniu. I rzeczywiście, niektóre ze ścian mieszkania w jego wnętrzu nie są nawet zimne, one są mokre od wilgoci. W takich warunkach nie tylko nie powinno się mieszkać, a gdzie tu mówić o codziennym życiu.

W Spółdzielni nam mówili, że to nasza wina, bo nie wietrzymy, bo nie grzejemy, a wentylacja jest sprawna – żali się kobieta. – To absurd, bo proszę spojrzeć na rachunek za ogrzewanie jaki płacę – wyjęła kwitek i pokazała, a tam kilkaset złotych z czynszowej kwoty na samo ogrzewanie.

W takiej sytuacji są nie tylko moje rozmówczynie, ale znacznie więcej właścicieli i lokatorów wspomnianych bloków. Nie godzą się oni na takie życie i domagają się zmian.

Zmiany te chce zaproponować śremska Spółdzielnia Mieszkaniowa. To jednak będzie kosztować i to nie mało.

O tym, jakie kroki będą podjęte zdecydują spółdzielczy. Konkluzją poniedziałkowego spotkania było wypracowanie ankiety, w której władze SM będą pytać o dalsze kroki: czy ma być termomodernizacja czy zadanie doraźne usuwania szkód.

Gdy większość opowie się za tym drugim pomysłem, to w przypadku ewentualnej termomodernizacji społeczność może zapomnieć o premii termomodernizacyjnej, bo już pewne kroki w tym kierunku zostały podjęte wcześniej w ramach doraźnej opcji usuwania szkód.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!