||

Śremska policja w liczbach. Jak wypadł miniony rok?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W miniony piątek komendanci Sławomir Jądrzak i Konrad Bartłomiejczak spotkali się z przedstawicielami mediów lokalnych, by szczegółowo omówić wyniki, jakie Komenda Powiatowa Policji w Śremie osiągnęła w minionym roku. Już przed tygodniem informowaliśmy, że jest dobrze, a dziś z naszymi Czytelnikami możemy podzielić się pełniejszymi danymi.

Piątkowe spotkanie w takim gronie to pierwsze takie po pandemii, gdzie kierownictwo komendy mogło twarzą w twarz spotkać się z dziennikarzami i przedstawić oraz omówić poszczególne wykresy, a także odpowiedzieć na pytania dziennikarzy.Spotkanie z mediami otworzył inspektor Sławomir Jądrzak, który również omówił całość prac swoich podwładnych w roku minionym.

I tak w 2022 r. KPP Śrem wszczęła 727 postępowania ogółem. Tutaj tendencja spadkowa była w każdej z kategorii: kryminalne (391), 7 kategorii (117) oraz gospodarcze (220). W ramach tych postępowań stwierdzono 1085 postępowań ogółem.Dzieje się tak, że liczba postępowań stwierdzonych jest większa od wszczętych, gdyż zatrzymany np. przyznaje się do innego przestępstwa, o którym wiedzy nie mieliśmy, albo sami w ramach tej sprawy stwierdzamy kolejne przestępstwa – tłumaczył komendant Jądrzak. W tej statystyce w każdej z kategorii mamy zwyżkę: kryminalne (650), 7 kategorii (211), gospodarcze (325).

To, co istotne dla komendanta oraz jego przełożonych to oczywiście wykrywalność. Tutaj słupki poszły w górę. W 2022 r. wykrywalność ogółem wyniosła 84 proc., rok wcześniej było to jedynie 78,2 proc. Znakomicie na tym polu radzą sobie kryminalni, na 10 spraw niemal 9 kończy się wykryciem sprawcy.

Niepokojące dane dotyczą przestępczości wśród nieletnich. Ta w porównaniu do 2021 roku wzrosła na terenie powiatu śremskiego o 44 procent W tym przestępczość narkotykowa u nieletnich wzrosła aż o 300 procent!W dużej mierze są to przestępstwa z kategorii 7 kategoriach wybranych przestępstw, najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa – wyjaśnił Jądrzak. – Głównie chodzi o drobne kradzieże – dopowiedział mł. insp. Bartłomiejczak.

Ten rok pokaże, jak faktycznie sprawy z przestępczością pośród nieletnich się mają, bo jak wyjaśnił zastępca komendanta KPP Śrem, od wrześnie zmieniły się przepisy i policjant już nie musi kierować wniosku do sądu o ukaranie nieletniego, może zastosować inne środki, w tym również pouczenie. – Wcześniej takiej możliwości nie było i każde, nawet przysłowiowe ukradzenie batonika musiało trafiać do sądu i sąd decydował o ewentualnej karze dla małoletniego – dodał.

Szefostwo KPP Śrem zwróciło uwagę, co niezmiernie ich cieszy, że w 2022 roku na terenie powiatu śremskiego odnotowano zdecydowanie mniejszą liczbę wypadków i ofiar śmiertelnych. W minionym roku było to jedynie 14 poważniejszych zdarzeń zakończonych śmiercią dwóch osób. Zmalała liczba kolizji z 352 w 2021 r. do 332 w 2022 r. – Ta liczba byłaby jeszcze mniejsza, bo sporo tych zdarzeń to tzw. przytarcia parkingowe, gdzie osoby zgłaszają i życzą sobie naszej obecności, bo potrzebne są dokumenty do ubezpieczalni – objaśnił komendant Bartłomiejczak.

Na zakończenie spotkania z mediami, komendanci za sprawą właśnie mediów, podziękowali społeczności powiatu śremskiego za wkład w Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na którą mieszkańcy powiatu w minionym roku nanieśli ponad 1000 zdarzeń.

Podziękowano też samym dziennikarzom, za to że m.in. informują o prewencyjnych działaniach KPP Śrem i nierzadko same redakcje w nich uczestniczą.