Image

Oprawcy ze Wschodniej trafią za kratki

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

O tej sprawie pisaliśmy już wielokrotnie. Przez ostatnie miesiące z uwagą śledziliśmy postępowanie przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Tam trafiła apelacja, bowiem oskarżeni nie zgodzili się z wyrokiem Sądu Rejonowego w Śremie (z dn. 8.04.2022r.). A ten, za znęcanie się nad panią Danutą, skazał Sławomira i Anetę S. oraz Damiana W. na kilka lat odsiadki. Karę w zawieszeniu usłyszała Martyna S. – córka Sławomira i Anety. Przejdźmy jednak do szczegółów i przypomnijmy bulwersującą sprawę, która światło dzienne ujrzała w maju 2021 roku.

Nic nie widzieli, nic nie słyszeli


Berdychowski Kwiecien2 2024

17 maja 2021 roku Komenda Powiatowa Policji w Śremie została powiadomiona przez kuratora sądowego o psychicznym i fizycznym znęcaniu się nad 65-letnią śremianką. Piekło na ziemi, w domu przy ul. Wschodniej w Śremie, przeżyła Danuta B. – nieporadna seniorka. Jej gehenna trwała latami a sprawa wyszła na jaw, ponieważ zlitowała się jedna z osób, świadków tych wydarzeń, która poinformowała o sprawie kuratora sądowego. Sąsiedzi, rodzina – nic nie widzieli, nic nie słyszeli.Szybko okazało się, że przez kilka lat państwo S. z ulicy Wschodniej w Śremie znęcali się nad niepełnosprawną 65-latką, którą przygarnęli pod swój dach kilkanaście lat wcześniej. Zrobili to z pobudek czysto finansowych. Zabierali pani Danucie rentę, około 2 tys. zł. Kobietę natomiast upadlali…

W sierpniu 2021 roku Prokuratura Rejonowa w Śremie skierowała do sądu akt oskarżenia. Zarzut brzmiący „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8” (Art. 207. p. 1a. KK) usłyszały cztery osoby – małżeństwo Aneta i Sławomir S., ich córka Martyna S. oraz Damian W. – brat Anety S.

W toku postępowania okazało się, że najbardziej brutalny był Sławomir S., zwłaszcza po alkoholu. I to on właśnie usłyszał wyrok czterech lat więzienia, a także zakaz zbliżania się do pani Danuty na odległość 100 metrów oraz zakaz kontaktowania się z nią przez okres 10 lat.

Wśród zarzutów wobec Sławomira S. znalazły się te mówiące o tym, że poniżał panią Danutę, zastraszał umieszczeniem w szpitalu psychiatrycznym, groził nożem, szarpał, popychał, bił po głowie pięściami, a także kijem po całym ciele. To nie koniec…

Sławomir S. ograniczał i wydzielał seniorce jedzenie, a nawet zmuszał do jedzenia wymiocin. Ponadto polewał seniorkę zimną wodą, zmuszał do pracy, zabraniał korzystać z łazienki i zmuszał do spania na materacu w nieogrzewanym pomieszczeniu lub na podłodze w kuchni.

fot. arch. red.

Taka sytuacja nie przeszkadzała Anecie S. Kobieta także traktowała seniorkę jako darmową siłę roboczą. Zmuszała panią Danutę do prac domowych przy okazji popychając ją. Seniorka wielokrotnie upadała. Nie raz została przez Anetę S. uderzona i wyrzucona z domu na podwórko. Na dworze pani Danuta była zmuszana do rozbierania się i była polewana zimną wodą z węża ogrodowego. Ponadto Aneta S. zmuszała seniorkę do chodzenia w odzieży zabrudzonej fekaliami, zniszczonej i nieadekwatnej do panujących warunków atmosferycznych. Oskarżonej nie przeszkadzało także to, że seniorka śpi na materacu w zimnym pomieszczeniu i je wymiociny.

Aneta S. usłyszała wyrok trzech lat pozbawienia wolności. Ma także zakaz zbliżania się do pani Danuty na odległość 100 metrów oraz zakaz kontaktowania się z nią przez okres 10 lat.

Tańcz Dana, tańcz!

Do znęcania się nad panią Danutą dołączyła również Martyna S. – córka Anety i Sławomira. Prokuratura zarzucała jej poniżanie, popychanie i zmuszanie seniorki do określonych zachowań. Był to między innymi taniec „Kaczuchy”, który pani Danuta musiała wykonywać nago. Wszystko to zostało zarejestrowane telefonem komórkowym. Również nasza redakcja jest w posiadaniu tego nagrania.

Ponadto Martyna S. wyzywająco malowała i ubierała panią Danutę, robiła jej zdjęcia i wysyłała na portale randkowe. Jakby tego było mało, biła seniorkę klapkiem po głowie lub pogrzebaczem.

Za te czyny Martyna S., przez Sąd Rejonowy w Śremie, została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Ponadto dziewczyna otrzymała zakaz zbliżania się do pani Danuty na odległość 100 metrów oraz zakaz kontaktowania się z nią przez okres 5 lat. Sąd nakazał również pisemne przeproszenie seniorki. Ten wyrok nie trafił do apelacji.

Rozbita głowa

Czwartą osobą, która regularnie znęcała się nad panią Danutą był Damian W. – brat Anety S., który również pomieszkiwał w domu przy ul. Wschodniej w Śremie. Podobnie jak pozostali poniżał seniorkę, krzyczał na nią, popychał, bił i zmuszał do sprzątania. Damian W. w 2019 roku popchnął seniorkę tak mocno, że ta uderzyła głową o kant futryny. Konieczna była wizyta na śremskim SORze. Jak to możliwe, że wówczas także nikt się nie zorientował?!

Więcej przeczytacie w najnowszym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!