Software tester

Aby nie doprowadzić do niepoprawnego (niezgodnego z założeniami) działania finalnego produktu należy go przetestować. Czym dokładnie zajmuje się software tester?

Reklama VW Berdychowski

Testowanie oprogramowania

Testowanie aplikacji jest niezwykle istotną częścią całego procesu tworzenia oprogramowania. Jak wygląda to w praktyce? Najważniejsze obowiązki na stanowisku software tester to:

  • testowanie oprogramowania,
  • wykrywanie i analizowanie błędów,
  • pisanie nowych testów i realizowanie już istniejących,
  • rozbudowa frameworka testowego,
  • przygotowywanie raportów z testów.

Ponieważ testowanie oprogramowania jest realizowane w kontekście konkretnego użytkownika dlatego do zadań testera należy też odpowiednia współpraca z klientem.

Czym różni się tester manualny od automatycznego?

Podstawowym rodzajem stanowiska przy analizie oprogramowania jest tester manualny. Pracownik sprawdza wówczas aplikację ręcznie, zgodnie z przygotowanym wcześniej scenariuszem testowym.

Tester automatyczny wykonuje te same zadania dzięki napisanemu programowi testowemu. Od osoby na tym stanowisku wymagana jest już więc znajomość programowania. Oprogramowanie testowe szczególnie dobrze nadaje się przy trudniejszych analizach, jak np. sprawdzanie zachowania aplikacji przy jednoczesnym logowaniu się dużej ilości użytkowników. Program testowy zbada to szybciej i efektywniej, niż tester manualny.

Na obydwu stanowiskach bardzo ważne jest raportowanie pojawiających się błędów. Dzięki temu programiści mogą poprawić działanie aplikacji i wyeliminować wszystkie nieprawidłowości.

Korzyści z testowania programów

Software tester ma znaczący wpływ na ostateczny kształt aplikacji. Często do zadań testerów należy analiza sposobu funkcjonowania programu jeszcze przed napisaniem kodu. Ich główną wytyczną są wówczas potrzeby gruoy docelowej, a więc klientów czy użytkowników. Bardziej doświadczony tester będzie też samodzielnie przygotowywał scenariusze testowe oraz obmyślał metody sprawdzania oprogramowania.

W GlobalLogic współpraca pomiędzy zespołami programistów, a testerów jest kluczowa. Dzięki temu tworzymy aplikacje najwyższej jakości dla wielu ważnych klientów i marek. To często proces wieloetapowy. Tester raportuje pojawiające się błędy, które usuwają programiści. Następnie aplikacja ponownie wraca do fazy testowej. Takie podejście sprawia, że finalnym produktem jest wysokiej klasy, bezbłędne i funkcjonalne oprogramowanie. Skorzystaj z naszej oferty!