Zimowy wypoczynek w góralskim klimacie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Choć narty, zima i góry to także skojarzenie natychmiastowe. Góry przyciągają także swoją kulturową odrębnością, gościnnością mieszkańców oraz doskonałym jedzeniem. Wszystko to razem tworzy idealne warunki na udany zimowy wypoczynek.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Dokąd zimą w góry


Berdychowski Wv

Jedźmy w góry! Taka propozycja pada bardzo często w rodzinach czy wśród przyjaciół. Ale w góry, to gdzie konkretnie? Mamy ich w Polsce całkiem sporo. Ciągną się pasem od Sudetów po Bieszczady. Ich różnorodność jest bardzo duża, a i specyfika poszczególnych regionów górskich różni się od siebie. To, jakie miejsce wybierzemy na zimowy wyjazd zależy w dużym stopniu od tego, co chcemy robić w jego trakcie. Narty, wycieczki piesze, spędzanie czasu w miejscowościach i korzystanie z lokalnych atrakcji? Możliwości jest wiele i warto od razu na początku sprecyzować swoje plany.

Nie każde miejsce w górach będzie odpowiednie dla naszych planów. Ale są też takie, które pozwalają łączyć wiele zainteresowań oraz sposobów spędzania czasu. Jednym z takich miejsc są okolice Krynicy i Muszyny w Beskidzie Sądeckim. Liczne stoki i trasy narciarskie, interesujące miejsca do zwiedzania (więcej o nich na stronie muszyńskiego Pensjonatu Klimek https://www.pensjonatklimek.pl/atrakcje-turystyczne-muszyna), możliwość korzystania z lodowisk, basenów, sal zabaw dla dzieci, a także bardzo dobra oferta noclegowa i gastronomiczna, to tylko niektóre atuty tych stron. Beskid Sądecki daje możliwość aktywnego spędzania zimowego czasu, ale jednocześnie można tu znaleźć trasy, które świetnie sprawdzą się na rodzinne wycieczki, odpowiednie nawet dla dzieci. Wśród nich będą na pewno wycieczka do schroniska na Wierchomli skąd można podziwiać panoramę Tatr czy wjazd kolejką linową na Jaworzynę Krynicką i zimowy spacer w okolicach szczytu.

  Spoofing, scamming i phishing – najpopularniejsze przestępstwa XXI wieku

Góralski klimat – niezapomniane wspomnienia

Zimą często mamy ochotę na bardziej tradycyjne rozrywki. A w górach ich nie brakuje. W wielu miejscowościach na Podhalu i w Beskidach, w tym w Beskidzie Sądeckim organizowane są kuligi. Przejazd saniami zaprzężonymi w konie, połączony z ogniskiem i poczęstunkiem to atrakcja, która na długo zapada w pamięć. Będąc tutaj, warto też spróbować regionalnej kuchni, serwowanej w restauracji Strakija. Sięga ona swoimi korzeniami do tradycji łemkowskich, słowackich i góralskich, które przez wieki łączyły się, tworząc niepowtarzalną mieszankę. Wiele tradycyjnych restauracji organizuje też biesiady góralskie połączone z muzyką i tańcami, do których chętnie dają się porywać turyści.

Pozostając w góralskim klimacie podczas pobytu w górach można też odwiedzić interesujące zabytki. Często zimą są na to bardziej sprzyjające warunki niż latem, a niektóre z nich, jak na przykład znajdujące się w okolicach Muszyny i Krynicy cerkwie drewniane są znacznie lepiej widoczne, ponieważ otaczające je drzewa pozbawione są liści.

Zima jest też bardzo dobrym czasem na podziwianie dalekich widoków. Oprócz wspomnianej już bacówki nad Wierchomlą świetnym miejscem do tego jest Jaworzyna Krynicka oraz wieża widokowa w Krynicy na Słotwinach połączona ze ścieżką w koronach drzew.