||

Gwiazdy na Gwiazdkę – relacja z warsztatów w Muzeum Śremskim

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Warsztaty świąteczne pn. „Gwiazdy na Gwiazdkę” zostały przygotowane dla starszych grup przedszkolnych oraz młodszych klas szkół podstawowych. Zapisało się na nie ponad 700 dzieci. Każde ze spotkań rozpoczynała opowieść o narodzinach Jezusa w Betlejem i Gwieździe Betlejemskiej, która prowadziła trzech króli do stajenki.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Uczestnicy warsztatów rozmawiali o Gwieździe Betlejemskiej, która jest jednym z najbardziej znanych symboli Bożego Narodzenia – święta, które przez dzieci często nazywane jest także Gwiazdką.

Fot. Muzeum Śremskie

Nie od dziś bowiem wiadomo, że co roku, zanim zasiądziemy do stołu wigilijnego, wypatrujemy pierwszej gwiazdki. Gwiazda zdobi także wierzchołek choinki. Choć w tym miejscu warto wspomnieć, że uczestnicy warsztatów poznali także historię podłaźnika – ozdoby świątecznej wykonanej z wierzchołka choinki, którą dawniej wieszano pod sufitem i dekorowano ozdobami ze słomy.

Podczas warsztatów przypomniano także tradycję kolędowania, która sięga średniowiecza. Dziś niestety ten zwyczaj jest zapomniany, a polegał na tym, że w okresie od 25 grudnia do 6 stycznia, przebrani młodzi chłopcy chodzili od domu do domu „po kolędzie”. W ręku trzymali dużą drewnianą Gwiazdę Betlejemską. Na wsi byli to zazwyczaj ubodzy parobkowie. Ich wizyta była traktowana bardzo serdecznie. Wierzono, że kolędnicy przynoszą domowi szczęście. W zamian za zaśpiewane kolędy, kolędnicy otrzymywali jedzenie lub drobne pieniądze.

  Prognoza pogody dla Śremu 15.04-18.04
Fot. Muzeum Śremskie

I właśnie wspomniana Gwiazda Betlejemska była bohaterką prac plastycznych wykonywanych przez dzieci. Każdy uczestnik warsztatów zrobił własną gwiazdę kolędniczą. Tutaj ograniczeniem była tylko wyobraźnia. Po pracy dzieci pozowały do wspólnej fotografii i przychodziły z kolędą pod główne drzwi wejściowe muzeum. Tam czekała na nich słodka niespodzianka.