Image

Jubileuszowy finał konkursu „Nie daj szansy AIDS”

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. O potrzebie ustanowienia tego dnia po raz pierwszy mówili w sierpniu 1987 James W. Bunn i Thomas Netter, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.

Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi – podkreśla Danuta Selwet z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie

Alarmujące dane


Berdychowski Kwiecien2 2024

I właśnie przy tej okazji PSSE w Śremie już od dwudziestu lat organizuje powiatowy etap konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Nie dajmy szansy AIDS”. – Niestety z danych wynika, że w tym roku notujemy wzrost zakażeń HIV. Od stycznia do końca września zarejestrowano 162 nowe zakażenia. Dla porównania podam, że przez cały zeszły rok było ich 131. To są alarmujące dane. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Ktoś może zapytać dlaczego my wciąż mówimy o tym HIV i AIDS. Ja powiem tak: mówimy o tym teraz i dziś, by nie trzeba było o tym rozmawiać w przyszłości – podkreśla D. Selwet.

WHO zaleca ponowne skupienie się na populacjach, które zostały pozostawione w tyle w globalnej reakcji na HIV i AIDS. Okazuje się bowiem, że tylko 52 proc. dzieci żyjących z HIV jest poddawanych leczeniu ratującemu życie.

Fot. D. Górna

Przedmiotem wspomnianego już konkursu było samodzielne wykonanie fotografii na temat profilaktyki HIV i AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Do etapu powiatowego zgłoszono 11 prac, z czego pięć nie spełniło wymogów regulaminu. Komisja konkursowa zdecydowała się zatem przyznać trzy nagrody za udział w konkursie oraz przyznać trzy nagrody za miejsca 1-3.

Oto zwycięzcy

Nagrody za uczestnictwo otrzymali: Patrycja Limańska – Zespół Szkół Technicznych w Śremie, Weronika Gronek – Zespół Szkół Ekonomicznych w Śremie, Tomasz Bekas – Zespół Szkół Technicznych w Śremie.

Miejsce trzecie w konkursie zajęła Paulina Marciniak z Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Druga nagroda trafiła do rąk Alana Tomaszewskiego z Zespołu Szkół Technicznych w Śremie. Natomiast najbardziej spodobała się praca Mai Koniecznej z Zespołu Szkół Technicznych w Śremie. Uczennica wzięła udział w podsumowaniu etapu wojewódzkiego konkursu. Nagrody ufundowały: PSSE w Śremie, Starostwo Powiatowe w Śremie, Klub Relax oraz Śremski Ośrodek Kultury.

Wspomniane nagrodzone prace nawiązywały również do trwającej kampanii społecznej #jedynytakitest, która zachęca do wykonywania testów na HIV. Kampania społeczna #jedynytakitest ma koncentrować się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia.

– Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Jest naturalnym dbaniem o zdrowie swoje i swojego partnera/swojej partnerki. Często odkładamy moment wykonania testu. Wypieramy ze świadomości zachowanie ryzykowne, jakie wcześniej podjęliśmy, albo nie mamy świadomości lub bagatelizujemy fakt, że nasze zachowanie mogło wiązać się z ryzykiem. Nie robiąc testu, odbieramy sobie szansę na długie życie. Takie myślenie powoduje, że jedynie ok. 10 – 20 proc. dorosłych Polaków, chociaż raz w życiu wykonało test na HIV. Dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia można zastosować skuteczne leczenie, które pozwoli w zasadzie normalnie żyć z wirusem. Dlatego tak ważne jest wykonanie testu – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, spec. epidemiolog, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.