| |

Zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy – „Tak dla In Vitro”

Zarówno poseł Tomasz Nowak, jak i Piotr Ruta gorąco zachęcają do składania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy – „Tak dla In Vitro”. Projekt zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł.

Aktualnie przemierzam wzdłuż i wszerz Wielkopolskę, by spotkać się z mieszkańcami. Pytam o dostęp do węgla. Sprawdzam co słychać w samorządach. Lecz najważniejszą kwestią jest zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, przywracającym refundację leczenia niepłodności. Mamy do zebrania 100 tysięcy podpisów – tłumaczył poseł

Podczas spotkania z mediami Tomasz Nowak przypomniał, że rządowy projekt refundacji In Vitro funkcjonował w latach poprzednich, od 2013 do 2016 roku. Dzięki niemu przyszło na świat ponad 22 tys. dzieci.

Komu przeszkadzał?

VW_Berdychowski_400_150(1)

– Wprowadzony przez rząd PO-PSL w lipcu 2013 roku program refundacji In Vitro został przerwany w czerwcu 2016 roku przez PiS. I to tylko z powodów ideowych. W to miejsce rząd zaproponował mało skuteczną naprotechnologię. Tymczasem sytuacja demograficzna w Polsce jest coraz bardziej dramatyczna. Do tego dołożył się też Covid. Co prawda rząd zaproponował program 500+, który miał za zadanie zwiększyć dzietność, ale nie było to skuteczne rozwiązanie. Choć tu muszę zaznaczyć, że jako opozycja nie jesteśmy przeciwko programowi 500+ i nadal będziemy go wspierać, bo ma pozytywne przełożenie na sytuację finansową rodzin – podkreślał Nowak.

Poseł przypomniał także, że na zmniejszenie liczby urodzeń przekłada się sytuacja prawna kobiet i decyzja trybunału o zakazie aborcji.

PiS doprowadził do tego, że kobiety coraz częściej boją się rodzić! – podkreślał

Zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy – „Tak dla In Vitro”
fot. pixabay

Chciane i kochane

Tymczasem zdaniem twórców ustawy problem niepłodności może dotyczyć w Polsce około 3 mln. osób. – Pragnę przypomnieć, że dzięki programowi refundacji leczenia niepłodności na świat przyszło 22 191 dzieci. To są nasze przyszłe pokolenia! – dodał Nowak.

Z kolei Piotr Ruta zapewniał, że doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kobiety chcą mieć dzieci. – Niestety z różnych przyczyn czasem nie mogą. I nie dlatego, jak mówi Jarosław Kaczyński, że dają w szyję. To bzdura! A dzieci z in-vitro są zawsze wyczekane i kochane – zaznaczył wicestarosta i zapewnił, że Śrem włączy się w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy.

Podpisy pod obywatelskim projektem „Tak dla In Vitro” można złożyć lub przesłać na adres: Biuro Poselskie Posła na Sejm RR Tomasza Piotra Nowaka, ul. Spółdzielców 3/114, 62-510 Konin.