||

Dolszczanie oddali hołd Niepodległej

W nabożeństwie udział wzięły poczty sztandarowe, władze samorządowe, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, instytucji i organizacji społecznych, a także licznie przybyli mieszkańcy miasta i gminy Dolsk. Oprawą muzyczną zajął się chór Lutnia.

Druga część piątkowych obchodów odbyła się na dolskim rynku, gdzie uczestnicy liturgii przemaszerowali w asyście pocztów sztandarowych. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i oddaniu salwy z armaty należącej do Bractwa Kurkowego w Dolsku, głos zabrała burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, przywołując najważniejsze fakty historyczne.Fot. Biblioteka MiG Dolsk

– Po 123 latach niewoli, niebytu, cierpienia, nadziei i walki Polska odzyskuje swój kraj, Orła Białego i biało-czerwoną flagę. Spełniają się słowa pieśni „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie” – mówiła włodarz gminy podkreślając, że piątkowa uroczystość to przede wszystkim wyraz wdzięczności i szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość, nierzadko płacąc najwyższą cenę, jaką jest ludzkie życie. Burmistrz Barbara Wierzbińska w swojej wypowiedzi zaznaczyła także, radość z życia w wolnym kraju jest wartością bezcenną.

Fot. Biblioteka MiG Dolsk

Wyrazem hołdu dla walczących o wolność i suwerenność kraju były również wiązanki kwiatów, złożone pod Pomnikiem Ziemi Dolskiej przez delegacje reprezentujące lokalne władze, jednostki samorządowe oraz instytucje i organizacje działające na terenie gminy Dolsk.

Dopełnieniem uroczystości był tematyczny program artystyczny w wykonaniu sześciolatków z Przedszkola „Stokrotki” w Dolsku. Przedszkolaki wierszem, piosenką i tańcem uczciły Święto Niepodległości, dając tym samym wyraz radości, że mogą żyć i dorastać w wolnym kraju. Opiekę nad małymi artystami sprawowały nauczycielki – Joanna Grzelka oraz Agata Jezierska.