Image

Zaproszenie na ksiąskie obchody Święta Niepodległości

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Gminne obchody odbędą się w piątek, 11 listopada i rozpoczną się symbolicznie o godzinie 11.11 złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy przy Pomniku Rozstrzelanych w 1939 roku na ksiąskim Rynku. Następnie odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem NMP Wniebowziętej i świętego Mikołaja w Książu Wlkp., podczas której wspólnie zostanie zaśpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Niepodległa do hymnu”.

Po nabożeństwie uczestnicy wyruszą w przemarsz ulicami miasta „Od Kosynierów po Niepodległość”. Rozpocznie się on przy Placu Kosynierów, poprowadzi przez ulice, których nazwy zostały nadane na cześć osób zasłużonych dla Ojczyzny, w tym także generała Józefa Wybickiego. – Warto wspomnieć, że w tym roku przypada 200. rocznica jego śmierci oraz 95. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Polski i na cześć tych rocznic zostanie uroczyście odsłonięta okolicznościowa tabliczka – podkreśla burmistrz Teofil Marciniak.

fot. CK Książ Wlkp.

Przemarsz po Książu Wlkp. zakończy się przy zatoczce autobusowej przy ulicy Dębniackiej. Tam na nowo powstały, 10-metrowy maszt po raz pierwszy zostanie wciągnięta flaga Rzeczpospolitej Polskiej, a uczestnicy, zgodnie z poznańską tradycją, będą mogli skosztować rogali świętomarcińskich, wypieczonych przez członków Ksiąskiego Klubu Seniora.

Ponadto zostało zaplanowanych wiele innych, „niepodległościowych” inicjatyw. A wśród nich wystawa pn. „Kobiety Niepodległości”, która startuje 4 listopada o godz. 17.00 w Izbie Regionalnej Gminy Książ Wlkp.

– W dniach od 7 do 18 listopada zapraszamy również szkoły na lekcje historyczne pn. „Co ty wiesz o niepodległości?”, które odbywać się będą w Izbie Regionalnej – zaprasza Mariola Kaźmierczak, dyrektor ksiąskiego CK.

fot. CK Książ Wlkp.