Dysk do monitoringu – jaki wybrać i kiedy?

By je pomieścić, wideorejestrator używa bardzo istotnego akcesorium, jakim jest dysk do monitoringu, czy też po prostu dysk twardy HDD. Dlaczego jest niezbędny w każdym systemie? Jaka jest jego pojemność? Jakie funkcje spełnia? Który wybrać i do jakiego systemu monitoringu?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Dysk do monitoringu – pojemność, funkcja

Wszystkie systemy monitoringu lub dozoru wizyjnego są złożone z obowiązkowych części takich jak kamery czy wideorejestratory. Nie można jednak zapominać, nomen omen, o pamięci! Dysk do monitoringu jest równie ważnym elementem całego systemu jak każdy wideorejestrator, który nim zarządza. Bez niego obraz zarejestrowany przez kamery trafia tak naprawdę w próżnię, bo nie ma gdzie zostać zapisany.

Oczywiście wideorejestratory mają zazwyczaj jeden podstawowy twardy dysk pamięci, ale często nie jest on wystarczający dla potrzeb konkretnego systemu monitoringu. Materiał rejestrowany przez kamery ma niekiedy bardzo dużą objętość, dlatego warto zastanowić się nad kupnem dodatkowego dysku do monitoringu.Na rynku występują dyski o pojemnościach od jednego do nawet kilkunastu terabajtów. Dlaczego niektóre z dysków mają tak pojemną pamięć? W dużych i skomplikowanych systemach dozoru wizyjnego, na przykład w biurowcu, ilość kamer jest tak duża, że wideorejestratory potrzebują dodatkowych, bardzo pojemnych dysków twardych. W innym wypadku zarejestrowanego obrazu nie byłoby gdzie zapisać.

Dysk do monitoringu spełnia ogromnie ważną funkcję – przechowuje zarejestrowane przez kamery dane. Dzięki temu zapewnia efektywność całemu systemowi, a zapisany obraz jest gotowy do odtwarzania i przeglądania w dowolnym momencie. Wideorejestratory kasują jednak nagrania, które – na przykład – mają już dziesięć dni, są kompletnie nieprzydatne i zajmują miejsce na dysku. Czas usuwania zalegających plików ustawia użytkownik. Może to być tydzień lub miesiąc, w zależności od pojemności dysków twardych.

Dysk twardy a system monitoringu – jak dobrać?

Wiele osób zastanawia się nad wyborem prawidłowego dysku do monitoringu – który rodzaj wybrać, na jaką pojemność się zdecydować, która marka będzie najlepsza? Warto zatem przypomnieć, że każdy producent sprzętu tego typu oferuje na swojej stronie internetowej kalkulatory, które pomagają obliczyć, jaka pojemność dysku twardego będzie optymalna w przypadku danego systemu monitoringu.

Aby określić odpowiednią pojemność dysku twardego potrzebną do sprawnego funkcjonowania systemu monitoringu, trzeba najczęściej podać takie informacje, jak:

  • ilość kamer obecnych w systemie;
  • rozdzielczość obrazu;
  • tryb pracy (ciągły, przerywany);
  • prędkość zapisu (klatki na sekundę).

Urządzenie, jakim jest kamera o – na przykład – rozdzielczości 3 megapikseli potrzebuje dysku twardego o pojemności około 1-2 TB, by zapisywać w trybie ciągłym przez 30 dni z prędkością 25 klatek na sekundę. Kodekiem kompresji jest tutaj kodek z klasy H.265.

Na tym przykładzie widać, jak dużo nieraz pamięci zajmują pliki zarejestrowane przez kamery. Nietrudno zauważyć, że im więcej kamer w systemie, tym więcej dodatkowych dysków twardych potrzeba, by ten system działał efektywnie w ciągu danego okresu, na przykład jednego miesiąca.

Bez dysków twardych żaden system monitorujący nie będzie działał prawidłowo. Miejsca na pliki będzie zbyt mało i zbyt szybko ulegną skasowaniu. Warto więc dobrać do swojego systemu tyle dysków i o takiej pojemności, by tego miejsca nigdy nie zabrakło!