| | |

Tak świętowaliśmy Dzień Kundelka

Dzień Kundelka obchodzimy 25 października, tuż po rocznicy wejścia w życie ustawy o ochronie zwierząt (24.10.1997r.). W związku z tym ważnym wydarzeniem, Biblioteka Publiczna w Śremie zaprosiła dorosłych i dzieci do wspólnego świętowania.

Człowiek, który spotkał na swojej drodze psa stał się dopiero człowiekiem – od tych słów rozpoczął swe spotkanie, w sali audiowizualnej na piętrze, behawiorysta – Grzegorz Kałużny, który opowiedział uczestnikom spotkania o przodkach psów i wilczych rodzinach. Omówił także proces udomowienia naszych czworonożnych przyjaciół. Ile jest wilka w psie? – Nadal dość dużo. U psów pozostały łańcuchy zachowań łowieckich – wspominał.

Dziś na świecie jest około 500 ras psów, a wśród nich są kundelki. – To nie proletariat a niemalże arystokracja. Choć od razu powiem jasno, że nie dzielę psów na duże i małe, rasowe i nierasowe, ładne i brzydkie, bo wszystkie zasługują na takie same uczucie – podkreślał G. Kałużny.

Samo słowo kundelek pochodzi od słowa kudłaty i kędzierzawy. – Kundelki są niesamowicie zdrowe, odporne na choroby, pragmatyczne, świetnie sobie radzą w trudnych warunkach i lubią być blisko natury – wyjaśniał behawiorysta.

W czasie, gdy pan Grzegorz snuł opowieść o psach, w bibliotece trwały również zajęcia dla dzieci. – Świat przyrody i jego mieszkańcy to temat często pojawiający się w naszej bibliotece. Święto „Dzień Kundelka” stało się pretekstem do stworzenia dwóch fantastycznych wydarzeń. W sali audiowizualnej odbył się wykład wyjątkowego człowieka i fantastycznego behawiorysty Grzegorza Kałużnego, który przekazał publiczności ogrom wartościowych informacji dotyczących psów. W dziale dziecięcym odbyły się kundelkowe warsztaty. Było spotkanie z książką, tworzenie balonowych i papierowych czworonogów, a każdy uczestnik mógł przeobrazić się w pieska dzięki naszym zaprzyjaźnionym, zdolnym plastyczkom, które malowały dzieciom buzie – wspomina Anna Laska-Szmyt.