|||||

Pamiętamy o rozstrzelanych!

20 października 1939 roku odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje dokonane w ramach nazistowskiej Operacji Tannenberg. Wówczas, na oczach mieszkańców, w tym małych dzieci, bestialsko zamordowanych zostało 19 Synów Ziemi Śremskiej oraz 17 Obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej.

Uroczystości w gminie Śrem odbędą się w czwartek, 20 października. Program wydarzeń jest dość skromny i przewiduje:17.00 – Msza św. w intencji rozstrzelanych w kościele farnym

18.00 – Modlitwa przy mogile na cmentarzu parafialnym

18.10 – Apel Poległych na Placu 20 Października

Hołd dla zamordowanych na ksiąskim rynku


VW_Berdychowski_400_150(1)

Jak co roku, mieszkańcy Książa i Dolska tradycyjnie uczczą pamięć 17. rozstrzelanych Obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej. W tym roku główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 23 października.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.45 mszą świętą w intencji Rozstrzelanych w kościele pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Książu Wlkp., po której w asyście 6. Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych w Śremie, uczestnicy przemaszerują na Rynek. Tam przy Pomniku Rozstrzelanych, odbędzie się dalsza część obchodów. Hołd zostanie również oddany przy zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu.

Obchodom będzie towarzyszyła okolicznościowa wystawa, dostępna na płycie Rynku. Ponadto w piątek, 21 października w Centrum Kultury Książ Wlkp. odbędzie się spotkanie z Tomaszem Cieślakiem, autorem książki pod nazwą „Książ’39 – Niewinnie straceni”.

– Wzorem lat ubiegłych zachęcamy mieszkańców również do włączenia się w akcję Instytutu Pamięci Narodowej pod nazwą „Zapal znicz pamięci”. Polega ona na symbolicznym – właśnie poprzez zapalenie znicza – upamiętnieniu miejsc, w których Niemcy dokonali egzekucji w ramach operacji Tannenberg. Koniecznie muszą państwo utrwalić to wykonując zdjęcie i przesyłając je na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl – wyjaśnia Mariola Kaźmierczak, dyrektor CK Książ Wlkp.

fot. materiał organizatora