Image

Ksiądz Wawrzyniak z miejscem pamięci w Wyrzece

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

O godzinie 15 w Wyrzece, przed tamtejszym Domem Ludowym, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej osobie wybitnemu księdzu, jakim był ksiądz Piotr Wawrzyniak. Uroczystego odsłonięcia dokonała Irena Żurczak, członkini rodu Wawrzyniaków wspólnie z burmistrzem Śremu, Adamem Lewandowskim oraz sołtysem Andrzejem Wysockim i Barbarą Jurgą, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Wyrzece.

Poświęcenia miejsca pamięci po księdzu Wawrzyniaku dokonał ks. kanonik Marian Cynka.

Następnie społeczność mieszkańców Wyrzeki oraz oficjale złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą osobę księdza Wawrzyniaka.

Piotr Wawrzyniak urodził się 30 stycznia 1849 roku w Wyrzece nieopodal Śremu w zamożnej chłopskiej rodzinie. Był najstarszym z żyjących, ale czwartym z kolei dzieckiem.

Święcenia kapłańskie ks. Piotr Wawrzyniak otrzymał w dniu 11 sierpnia 1872 z rąk ks. biskupa Józefa Cybichowskiego. Mszę św. prymicyjną ks. Wawrzyniak odprawił w rodzinnej parafii w Dalewie. Następnie został wikarym w parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Śremie.

Ks. Piotr Wawrzyniak już w pierwszych miesiącach pobytu w nowej parafii rozpoczął, intensywną działalność w kilku dziedzinach życia społeczno-gospodarczego. Zorganizował w siedzibie dekanatu śremskiego bibliotekę, którą osobiście kierował. Z jego inspiracji powstały bądź rozwinęły się biblioteki we wszystkich kierowanych przez niego organizacjach społecznych w Śremie. Ksiądz założył także pierwszą w mieście czytelnię ludową, a w 1877 r. założył Stowarzyszenie Czeladzi Katolickiej, a w sierpniu 1880 – Towarzystwo Śpiewu Kościelnego pod opieką św. Cecylii. Od 1873 r. ks. Piotr Wawrzyniak objął funkcje dyrektora Banku Ludowego w Śremie, który to dziś nosi imię duchownego.

Ksiądz Piotr Wawrzyniak zmarł nagle 9 listopada 1910 w Poznaniu na atak serca, a został pochowany w Mogilnie.

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]