||

Dąb Wybickiego posadzony w Manieczkach

Uroczystości realizowane w ramach zadania publicznego „Wybicki-REAKTYWACJA VIII” i współfinansowana była przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a także z budżetu powiatu śremskiego rozpoczęły się już o godzinie 10. Wtedy przed mieszkańcami, ale nie tylko, swoje drzwi otworzyła rotunda, którą można było podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale również od środka.

Następnie odbyła się uroczysta msza święta, a w dalszej części oficjalnych obchodów „Dnia Hymny Polskiego” uroczystości przy popiersiu generała Józefa Wybickiego. Tam odśpiewano hymn Polski oraz złożono wieńce kwiatowe przy popiersiu generała.Pamiątką tych niedzielnych wydarzeń będzie dąb Wybickiego, drzewo, które stanowi klon dębu rosnącego od ponad 500 lat przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie urodził się Józef Wybicki. Klon dębu, jaki znajduje się w Manieczkach, wyhodowano z matecznego drzewa z wykorzystaniem kultur in vitro w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku.

Symbolicznego pierwszego podlewania drzewa dokonał Marek Pakowski, wójt gminy Brodnica. Z koli również symbolicznego odsłonięcia dębu dokonał prof. Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.

Następnie uroczystości przeniosły się na pobliski stadion w Manieczkach, gdzie oficjalnie otwarto obchody „Dnia Hymnu Polskiego” i odbyła się bardziej luźne świętowanie.

Tego dnia podsumowano także VII edycję wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych, można było obejrzeć musztrę w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z okresu napoleońskiego, a także odbyły się różne warsztaty edukacyjne dla dzieci.

W ramach wydarzeń towarzyszących miały miejsce także turniej piłkarski o puchar Józefa Wybickiego, wystawa prac konkursowych szkół, quest terenowy poświęcony osobie generała Wybickiego i Jana Baiera, a także szereg innych atrakcji.