Image

Pomachaj kierowcy. Do akcji włączyły się przedszkolaki

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dzieci z przedszkola Mali Przyrodnicy zostały zaproszone do udziału w krótkiej, aczkolwiek niezwykle ciekawej lekcji dotyczącej bezpieczeństwa na drodze, która odbyła się przy przejęciu dla pieszych przy ul. Chłapowskiego w Śremie. Dlaczego właśnie tam? Bowiem jest to jedno z najczęściej uczęszczanych miejsc w Śremie. Spacerują tam także dzieci.

Maluchy poznały zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dowiedziały się także, że podczas przechodzenia mogą pomachać do kierowcy. I jest to nie tylko przyjazny gest, ale przede wszystkim taki, który pozwoli im nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, a co za tym idzie skupić na sobie jego uwagę i mieć pewność, że jest się widocznym.

Fot. M. Czubak

– To bardzo ważne, ponieważ pośpiech, roztargnienie, brak wyobraźni oraz wzajemnego zrozumienia doprowadza do wielu nieszczęść i tragedii na drogach, również w rejonie przejść dla pieszych. Zdarza się, że kierowca, szczególnie pojazdu ciężarowego może nie dostrzec pieszego, który znajduje się w tak zwanym „martwym polu”. Dochodzi też do sytuacji, w której pieszy w sposób nieprawidłowy oceni sytuację na drodze i wtargnie pod nadjeżdżający pojazd – tłumaczą policjanci.

Ponadto podczas porannego spotkania, przedszkolaki zapoznały się z gestami wykorzystywanymi przez policjantów w trakcie kierowania ruchem oraz otrzymały odblaski.