||

Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” nad dolskim jeziorem

„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja prowadzona pod patronatem pary prezydenckiej. Celem przedsięwzięcia jest wspólne czytanie znanych utworów literackich. W tym roku prezentowane były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały epokę polskiego romantyzmu.

W Dolsku „Narodowe Czytanie” odbyło się w piątek, 9 września na plaży miejskiej. Szum fal i wieczorna tafla jeziora doskonale wpisywały się w przesycony magią i baśniowością charakter mickiewiczowskich ballad.Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dolsku, Biblioteka Publiczna MiG Dolsk, MGOSiR w Dolsku oraz KGW „Masłowianki” z Masłowa. Scenariusz stworzyła nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie – Beata Szafraniak. Na scenie można było zobaczyć przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, nauczycieli, uczniów Szkoły Podstawowej w Masłowie, a także członkinie KGW „Masłowianki” z Masłowa.

Literatura i muzyka łączą pokolenia

Uczestników powitała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie – Małgorzata Sławek, która odczytała list od prezydenta – Andrzeja Dudy. Głos zabrał także przewodniczący Rady Miasta i Gminy Dolsk – Romuald Nawrot, wcielając się w postać Adama Mickiewicza.

Godzinne przedstawienie zostało podzielone na trzy części, prezentując trzy utwory Adama Mickiewicza. Uczniowie działający w szkolnym kole teatralnym „Pozytywnie zakręceni” przedstawili „Kurchanek Maryli” oraz „Powrót Taty”. Występy młodzieży nagrodzone zostały gromkimi i w pełni zasłużonymi brawami.

Klimat magii i baśniowości wprowadzili na scenę nieco starsi aktorzy, prezentując „Świteziankę”. W rolę narratora wcieliła się burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, były radny – Paweł Taciak doskonale odegrał rolę Strzelca, a w rolę jego kochanki wcieliła się Magdalena Socha – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Masłowie. Tytułowa Świtezianką była wicedyrektor szkoły w Masłowie – Anita Towarek, natomiast członkinie KGW „Masłowianki” z Masłowa wystąpiły jako chór, ponadto przygotowały ludowe wianki dla występujących w balladzie postaci.

Fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie

Oprawą muzyczną zajął się lokalny duet Iwona Jurga&Lech Nawrocki. W wykonaniu artystów usłyszeć można trzy utwory: „Jeden raz”, „Smak życia” oraz „Świteziankę”. Autorem słów i kompozytorem dwóch pierwszych piosenek jest Lech Nawrocki, który stworzył także muzykę do ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Utwory muzyczne zaprezentowała Iwona Jurga przy akompaniamencie Lecha Nawrockiego.

Jacek Woroch – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Masłowie wraz z Nikodemem Zyffertem zadbali o efekty specjalne, uwieczniając jednocześnie przedstawienie w postaci nagrania. Odpowiednim oświetleniem i nagłośnieniem zajął się kierownik MGOSiR – Witold Opielewicz.

Dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Dolsk – Daria Rosiak, w podziękowaniu za zaangażowanie i przygotowanie przedsięwzięcia, wręczyła wszystkim słodkie upominki.

Połączenie utworów literackich i muzycznych, dopełnione niezwykłą scenerią dolskiego jeziora, pozwoliło stworzyć niezwykłe i wyjątkowe wydarzenie o charakterze kulturalno-integracyjnym.

Plenerowa edycja „Narodowego Czytania” okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, czego najlepszym potwierdzeniem są pozytywne opinie kierowane do organizatorów przedsięwzięcia oraz rozmowy i dyskusje prowadzone przez uczestników spotkania po zakończeniu przedstawienia.

Kolejna edycja „Narodowego Czytania” za rok. Ciekawe czym organizatorzy zaskoczą lokalną społeczność.