||

Co dalej z komunikacją miejską w Śremie?

Od 27 czerwca warunkowo firma TOTEM świadczy usługi w zakresie komunikacji miejskiej, ale konieczne jest rozstrzygnięcie drugiego przetargu na świadczenie tej usługi. Przypomnijmy, pierwszy choć został rozstrzygnięty i zwyciężyła w nim forma TOTEM, nie został zakontraktowany. Przewoźnik odmówił podpisania umowy, a o powodach takiej decyzji na łamach Tygodnia Ziemi Śremskiej tłumaczył Artur Strzelec, szef śremskiego przedsiębiorstwa.

Tym razem również TOTEM wystartował do przetargu, ale to wcale nie oznacza, że tym razem do podpisania umowy dojdzie. Śremski przewoźnik za czteroletni kontrakt zaproponował stawkę wynoszącą 9,48 zł za wozokilometr. Gmina chce na ten cel przeznaczyć dokładnie 13 mln 359 tys. 488 zł. To kwota przewyższająca tę, którą gmina była w stanie przeznaczyć na zadanie w pierwszym przetargu.

Na terenie gminy Śrem znajduje się 17 linii autobusowych. Trzy z nich to linie miejskie, natomiast pozostałe 14 to linie podmiejskie.

Od kilku lat w gminie obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska. Taką decyzję 28 kwietnia 2016 roku podjęła rada miejska. Z kolei przed trzema laty zasięg śremskiej komunikacji miejskiej rozszerzono o niektóre miejscowości gmin Kórnik, Krzywiń oraz Zaniemyśl.